Počet lidí bez práce je stejný, inflace klesla

Nezaměstnaných je u nás stále stejně. Míra registrované nezaměstnanosti v České republice zůstala ke konci září na 8,5 procenta, tedy na stejné úrovni jako v letošním červenci a srpnu. Naproti tomu inflace se v září snížila. Tempo růstu spotřebitelských cen meziročně pokleslo na 4,7 ze srpnových 5,5 procenta. Ceny šly dolů i v meziměsíčním porovnání, a to o 7 desetin procenta. Analytici přitom očekávali meziměsíční pokles spotřebitelských cen pouze o 2 desetiny procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet lidí, kteří hledají práci, proti loňskému září klesl o 0,3 procentního bodu. Podle Josefa Kovalovského z Československé obchodní banky není pro analytiky tato výše nezaměstnanosti žádným překvapením. Jak řekl ČRo 1 - Radiožurnálu, září bývá vždycky měsíc, kdy se vytvářejí nová pracovní místa. V letošním roce však vstup relativně silných ročníků na trh práce tento proces poklesu počtu nezaměstnaných zbrzdil.

Nižší inflaci v minulém měsíci ovlivnily zejména levnější zájezdy a klesající cena zemědělské produkce, což se promítlo i do cen potravin. Podle Josefa Kovalovského by míra inflace měla zůstat do konce roku stabilní. "Zřejmě půjde o poměrně optimistický výhled. Velkou roli v něm sehrají ceny benzínu a poslední vývoj na trzích s ropou dává naději, že by inflace mohla klesat i v dalších měsících. To bude velmi významná položka, která ovlivní celkový pohyb cen".

Bohumír Mazáč, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme