Poslance příští týden čeká schvalování rozpočtu

Zákon o státním rozpočtu jde ve sněmovně do finále. Poslanci budou o klíčovém bodu poslední letošní schůze hlasovat v nadcházejícím týdnu. Radiožurnál zjišťoval, jaké má šance na přijetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání sněmovny | Foto: Česká televize

Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok přijde na řadu buď ve středu nebo v pátek. Obě opoziční strany už daly najevo, že ho nepodpoří, a tak se koalice musí spolehnout na svoji těsnou, stojedničkovou většinu.

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn říká, že rozpočet, který počítá s deficitem 83 miliardy korun, je sestaven rozumně, a proto není důvod, aby Poslaneckou sněmovnou neprošel.

"V současné době je to rozpočet maximálně úsporný, který má i velké investice do těch prorůstových opatřeních, takže to je rozpočet, s kterým můžeme být spokojeni."

Ekonomický expert KSČM, místopředseda strany Jiří Dolejš si ale myslí opak. Podle něj se návrh rozpočtu neopírá o koncepčnější řešení hospodářského růstu a má v sobě zakomponovány ústupky v sociální oblasti.

"Především se jedná o úspory v oblasti nemocenské, sociálních dávek - nejsou to mandatorní výdaje, to nás čeká až v roce 2006."

Opoziční strany tedy pro rozpočet hlasovat nebudou. Koalice se musí spolehnout na svých 101 poslanců, a právě to by mohl být problém. Někteří, především sociální demokraté, mají totiž několik dlouhodobě nemocných. Se zdravotními potížemi se potýká například ministr Pavel Dostál.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme