Sejm bude šetřit privatizaci největší polské pojišťovny

Polský parlament vytvořil novou vyšetřovací komisi. Má zjistit, zda v průběhu privatizace největší polské pojišťovny PZU nedošlo ke korupci. O vzniku v pořadí už třetí vyšetřovací komise rozhodl Sejm poté, co šéf tajné služby oznámil, že jeho agentura o svých podezřeních průběžně informovala tehdejšího premiéra Jerzyho Buzka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polské bankovky | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Ten ale nereagoval. "Obracíme se k Sejmu s podezřením na možné porušení zákona," prohlásil šéf agentury vnitřní bezpečnosti Andrzej Barcikowski.

Podle něj existují nejasnosti kolem dozorčí rady pojišťovny - zda dostatečně ochránila zájmy státu a nakolik měli na její rozhodování vliv politici zvenčí - především z řad pravice, která v době privatizace vládla.

Dnešní opozice sice se vznikem vyšetřovací komise souhlasí, bojí se ale, že je to pomsta za kauzu rafinérie Orlen, do které je pro změnu zapletena řada vysoce postavených levicových politiků.

Komise má za úkol vyšetřit okolnosti prodeje 30procentního podílu pojišťovny PZU holandskému konsorciu Eureko v roce 1999. Pro její vznik hlasovali téměř všichni poslanci. Rozcházejí se jen v názoru, zda by její jednání mělo být uzavřené nebo veřejné.

"Komisi jsme přece nezřídili pro rozhlas nebo televizi, ale kvůli vyšetřování. Pokud se má dobrat pravdy, pak by její práci neměly ovlivňovat živé přenosy," prohlásil šéf poslaneckého klubu vládního Svazu demokratické levice Krzysztof Janik.

Jiní poslanci si ale myslí, že mikrofony a kamery nikomu v práci nepřekážejí.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme