Srpen byl pro veřejné nabídky akcií nejhorší za poslední roky

Letošní srpen byl co se týče prvních veřejných nabídek akcií nejhorším za několik posledních let. Ve Spojených státech bylo jen za srpen zrušeno 9 primárních IPO, tedy prvních veřejných nabídek akcií. Jedno IPO bylo odloženo také v Hongkongu. Studii o vstupech firem na burzu v inkriminovaných srpnových dnech, kdy trhy padaly, vypracovala společnost PriceWaterhouseCoopers (PwC).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burza, trhy, akcie, propad

Odborník na kapitálové trhy společnosti PwC Audit Petr Podlipný si myslí, že srpen je běžně slabým měsícem pro IPO. Letos ale propady cen akcií v první polovině srpna a celková nestabilita na trzích způsobily, že řada společností IPO odložila, protože se obávala přijetí svých emisí investory v nastalých turbulentních podmínkách.

"Volatilita trhů byla velmi vysoká, i index volatility, důvěry investorů v nové emise v USA, vyskočil nahoru. Ukazovalo to, že investoři nejsou příliš nakloněni tomu upisovat nové akcie, a proto i společnosti raději udělaly krok zpět a počkají na určitou stabilitu, až se celková ekonomika nějakým způsobem stabilizuje a prostředí bude stabilnější a pevnější pro to, abychom umístili akcie na trzích," řekl dnes Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o deváté mluvil o nízkém počtu IPO v srpnu odborník na kapitálové trhy společnosti PwC Audit Petr Podlipný

Podle něj to znamená, že globální ekonomika je stále velmi křehká a citlivá na negativní zprávy. Některých trhů se však tato situace téměř nedotkla. Jde především o Asii. Čína přivítala 13 nových IPO. Podle Podlipného je to dáno tím, že asijský trh se stále ještě rozvíjí.

"To jeden z důvodů, že byl zasažen okrajově a stále jsou zde umisťovány nové emise. Potvrzují to například výsledky firem. Když se na ně podíváme, tak zjistíme, že úřady globálních korporací, ziskovost a růst, je tažena zejména Asií, která je viděna jako oblast dalšího růstu a příležitostí. Na rozdíl od Evropy, která je určitým způsobem saturovaná," doplnil.

Letošní rok byl přesto v počtu IPO rekordní. V USA proběhlo 79 vstupů na burzu v celková hodnota téměř 17 miliard euro. Vývoj posledního období ale podle Podlipného zbrzdí trhy na 6 až 12 měsíců, než opět dojde ke stabilizaci.

Roman Chlupatý, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme