Státní zaměstnanci mohou mít čtvrtinu 14. platu

Státní zaměstnanci mají šanci, že letos dostanou 25 procent 14. platu. Po schůzce představitelů vlády se zástupci odborů to oznámil premiér Stanislav Gross. Vláda původně navrhovala deset procent, odboráři žádali 40 procent běžné mzdy. Ve veřejné správě a službách pracuje zhruba tři čtvrtě milionu lidí. Průměrně pobírají 16 785 korun, tedy o necelých 200 korun méně než v soukromé oblasti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U přepážky

U přepážky | Foto: www.zce.cz

Zaměstnanci ve službách státu mají šanci získat 14. platy ve výši 25 procent běžné mzdy. Takový je návrh předsednictva ČSSD, který předloží koaličním partnerům ve vládě. Jak upřesnil premiér Stanislav Gross, státní pokladnu to vyjde na jednu miliardu a 500 miliónů korun: "S tím, že členové vlády za ČSSD se pokusí tento návrh v nejbližší době realizovat, tak, aby se to odehrálo v rámci regulí, které mají být. To znamená, aby bylo schváleno příslušné vládní nařízení, které k tomuto musí být vydáno."

Jak dále Radiožurnálu řekl premiér Stanislav Gross, státní pokladnu to vyjde miliradu a půl a tyto peníze půjdou z nalezených rozpočtových úspor nebo z nečerpaných výdajů.

Předsedkyně Odborového svazu pracovníků státní správy Alena Vondrová sice tvrdí, že ani tento návrh zcela nepokryje propady mezd kvůli zavedení 16 třídního platového systému, ale s navrženými 25 procenty je relativně spokojená: "My jsme se ještě i při dnešním jednání pokoušeli minimálně o 5 % vytáhnout tuto hodnotu nahoru. Bohužel, to už asi zjevně není reálné. Když však vyjdu z toho, že ještě před 14 dny jsme byli na úrovni 15 %, tak tuto hodnotu považuji za relativně úspěšnou."

Vláda původně navrhovala pro 14. platy deset procent, odboráři požadovali 40 procent běžné mzdy.

Rozhovory o platech mezi zástupci vlády a odbory se měly konat původně už tuto středu, avšak vláda je tehdy odvolala a zdůvodnila to dalším hledáním rezerv ve státním rozpočtu.

Milan Kopp, Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme