V popelnicích končí milióny mobilů
Češi se každý rok zbaví až několika miliónů starých mobilních telefonů. Ty, které už není možné prodat, pak většinou skončí v popelnicích. Ne každý totiž ví, že i mobily je třeba ekologicky zlikvidovat. Všichni tři tuzemští operátoři vybírají bezplatně staré telefony ve svých značkových prodejnách, stejná povinnost platí pro výrobce a ostatní prodejce. V zemích, kde jde technický pokrok kupředu, se podle expertů stávají nepotřebné telefony doslova časovanou bombou.
Odborníci odhadují, že při maximálně dvouleté životnosti mobilních telefonů skončí ročně na celém světě v odpadu na půl miliardy přístrojů. To představuje 30 tisíc tun plastu a stovky tun cíno-olověných pájek a dalších kovů včetně chrómu, kobaltu a rtuti.
Michal Ruskin z jedné pražské prodejny říká, jak často si jeho zákazníci kupují nové mobily: "Většinou jednou do roka, když se blíží od jejich telefonu nějaký nástupce, tak vždy sáhnou po vyšší verzi toho přístroje."
Recyklaci nepotřebných přístrojů u nás zastřešuje systém REMA, který funguje teprve od poloviny loňského roku. Podle internetových stránek mobil.cz zatím svezl na 200 kilogramů přístrojů a nabíječek. Ekologicky zlikvidované telefony ale tvoří v oblasti IT a telekomunikací jen tři procenta. Problém je totiž v tom, že lidé většinou o recyklaci mobilů buď nestojí, anebo o její nutnosti neví.
"Pokud by ta možnost byla a věděl jsem o tom nějaké bližší informace, tak bych asi o to měl zájem z hlediska životního prostředí a finanční úspory, kdyby to bylo třeba levnější, tak určitě," řekl například jeden z uživatelů mobilu.
Například ve Velké Británii, která má na 60 milionů obyvatel, odevzdali lidé loni k recyklaci okolo 15 miliónů mobilů. Rakousko zase sbíralo nepoužívané přístroje a ty, které byly ještě funkční, pak posílalo do zemí třetího světa.