Vláda prý za Unipetrol mohla dostat o 180 milionů eur více

Vyšetřovací komise polského parlamentu v podvečer zveřejnila zprávu o privatizaci českého Unipetrolu. Vyplývá z ní, že česká vláda mohla za rafinérie dostat v přepočtu asi o 5,3 miliard korun více, než kolik za ně zaplatil polský koncern PKN Orlen. Polští poslanci soudí, že pod tlakem Agrofertu a podnikatele Andreje Babiše kabinet vyšší nabídku odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benzínová pumpa značky Orlen | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Zpráva konstatuje, že Orlen, který usiloval o koupi Unipetrolu, slíbil odprodat jeho chemičky Andrejovi Babišovi. Jejich cena byla snížena asi o 200 milionů eur a pokuta za odstoupení od smlouvy byla dohodnuta na 75 milionů eur.

Poradci vedení koncernu se netajili tím, že taková smlouva je nutná k vítězství v soutěži o akcie Unipetrolu, kterou vyhlásila česká vláda, píše se ve zprávě. Vyšetřovací komise v této souvislosti poukazuje na osobu Andreje Babiše, který má v Praze skvělé vztahy a patří k blízkým známým Stanislava Grosse.

Ve zprávě se dále uvádí, že závazky Agrofertu vůči Orlenu byly minimální: Měl polskému koncernu dodat veškeré informace a dokumenty týkající se Unipetrolu a jeho společností a měl ho také informovat o místních podmínkách a atmosféře kolem privatizace.

Komise si všimla, že pět firem, které má Orlen po koupi Unipetrolu prodat Agrofertu, bylo podhodnoceno o stejnou sumu, kterou Orlen ušetřil na koupi celého holdingu. Vliv Agrofertu musel být obrovský, když dokázal přesvědčit českou vládu, aby odmítla nabídku o 40 procent vyšší než nabízel Orlen, píše se ve zprávě.

Další argumentem podporujícím podezření z korupce jsou slova Slawomira Golonky, bývalého místopředsedy představenstva Orlenu. Golonka podle zprávy prohlásil, že nedoceněným prvkem celé transakce bylo zapojení českého partnera - společnosti Agrofert s její základnou vlivů a hospodářských kontaktů v Česku, uvádí vyšetřovací komise polského parlamentu.

Zpráva také uvádí, že obsáhlá svědectví týkající se transakcí s Unipetrolem podal komisi svědek Krzysztof Kluzek, který informoval o předání nahrávek, jež mohou svědčit o korupci při privatizaci Unipetrolu odvolací prokuratuře v Krakově, která ve výše uvedené věci vede řízení.

Ministr financí Bohuslav Sobotka zprávu zná zatím jen z citací v tiskové agentuře. Čísla, která se objevují jsou podle něj zmatená: "Ti uchazeči, kteří předložili předběžné nabídky, tak se tyto nabídky pohybovaly v rozmezí 7 až 16 miliard. A výtěžek české vlády po dokončení celého procesu se bude blížit 15 miliardám korun. To znamená, nikdo nepředložil české vládě nabídku, která by se blížila 19 až 20 miliardám korun tak, jak by to odpovídalo informacím, které byly zvěřejněny," řekl novinářům Sobotka.

Vyšetření všech okolností privatizace Unipetrolu doma i v zahraničí, vytvoření parlamentní vyšetřovací komise a objasnění role předsedy vlády Jiřího Paroubka a Zdeňka Doležela v celém případu požaduje Občanská demokratická strana. Rezignaci předsedy ČSSD Stanislava Grosse považuje ODS za zjevné přiznáním jeho odpovědnosti v této kauze.

Premiér: Za mediální kampaní je skupina Tomáše Pitra

Premiér Paroubek je přesvědčen, že mediální kampaň kolem údajné korupce při privatizaci Unipetrolu vyvolala skupina Tomáše Pitra. Ta prý bojuje proti podnikatelským zájmům šéfa Agrofertu Andreje Babiše. Podle premiéra skupina zinscenovala schůzky s lobbistou Jackem Spyrou na kterých před skrytou kamerou TV Nova zazněly výroky o obrovských úplatcích. Premiér řekl, že Pitr dodával "vybrané informace" přímo televizi Nova. Spyra a reportér TV Nova Janek Kroupa se setkávali přímo na pokyn Pitra, tvrdí předseda vlády.

Jiří Paroubek se 23. září kvůli kauze sešel se šéfy zpravodajských služeb a požádal je, aby informace k případu předali policii i nejvyšším ústavním činitelům. Celou věc prý vidí jako pokus o útok na ústavní pořádek této země.

"Skupina Tomáše Pitra tímto způsobem bojuje proti podnikatelským zájmům Andreje Babiše a její zájem je především ekonomický. Obě skupiny s pomocí svých kontaktů do státní správy soupeří o ovládnutí lukrativní výroby biopaliv v České republice, aspoň takto to vypadá z vnějšku, a obě mají pocit, že jde o existenční boj, jelikož podle nich může být učiněna expanze jen na úkor skupiny druhé," oznámil Paroubek novinářům.

Spyra v nahrávkách obvinil z korupce nejen tehdejšího premiéra Stanislava Grosse, ale i Paroubka, ministra financí Bohuslava Sobotku či předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Premiér před několika dny zdůraznil, že bývalý ředitel premiérova sekretariátu Zdeněk Doležel na schůzkách řekl, že Paroubek, Sobotka ani Kalousek v tom "nejedou".

Spyra čelí v České republice sérii trestních oznámení, vládní politici trvají na tom, že privatizace Unipetrolu byla korektní.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme