Zájem o e-knihy roste, prodá se jich ale 2x méně, než je evidovaných čteček

V Česku stoupá zájem o čtečky i e-knihy. Jen kolem Vánoc se prodalo okolo 100 tisíc čtecích zařízení. Překvapivé ale je, že stejně rychle neroste počet prodaných elektronických knih. To nahrává spekulacím, že se čtou hlavně pirátské kopie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtečka elektronických knih, ilustrační foto | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, goXunuReviews

Čtečku na elektronické knihy si pořídilo už zhruba 400 tisíc Čechů. Potenciálních čtenářů mají ale elektronické knihy mnohem víc.

Jsou to totiž všichni uživatelé počítačů, tabletů i chytrých telefonů. Optimistické odhady říkají, že e-knihy v Česku by tedy mohl číst asi milion lidí.

Přesto se podle Martina Liperta ze společnosti eReading koupí asi jen procento knih v elektronické verzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o rozporu mezi prodanými e-knihami a počtem čteček zjišťovala Zuzana Vlčková

„Za minulý rok 2013, tam bych se ještě do čísel nepouštěl, nicméně rok předchozí jsme dopočítali na 20 miliónů korun bez DPH. Dnes se opravdu vybírají jen ty nejlepší tituly, na trhu jich máme kolem šesti tisíc,“ říká.

Taková je produkce nakladatelů za tři roky, kdy elektronické knihy vychází i v češtině. Rok 2013 znamenal podle Tomáše Reichela z nakladatelství Host trojnásobný nárůst oproti roku předchozímu.

Přesto se loni koupilo zhruba jen na 200 tisíc titulů. Otázkou zůstává, co plní oněch 400 tisíc českých čteček.

„Průměrný český nakladatel má hrůznou představu o tom, že je tam spousta pirátských záležitostí. Já osobně si myslím, že to není tak strašné,“ popisuje Marcela Turečková ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Dalším možným vysvětlením je, že si mnoho lidí čtečku pořizuje kvůli zdokonalení v jazyce, hlavně v angličtině, a tomu odpovídá i počet koupených českých elektronických knih.

„Čtu anglickou literaturu, kterou mám nahranou, kdežto doma mám české knihy,“ potvrzuje paní Šárka.

Přesto je jasné, že se pirátské kopie v českých čtečkách najdou, nikdo si ale netroufá odhadnout jejich počet.

Zuzana Vlčková, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme