Mall.tv: Seriály k smíchu, standupy k pláči

Přesně ve chvíli, kdy všichni napjatě sledovali výsledky komunálních voleb, spustil internetový obchod Mall.cz vlastní internetovou televizi. Odliší se od Streamu, jehož tým z velké části přebral?

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Suchánek a Petr Marek v seriálu Mall.tv Život je hra | Foto: Mall.tv | Zdroj: Mall.TV

V Česku zase jednou realita předstihuje fikci. Aktuální řada seriálu BoJack Horseman se točí okolo streamovacího webu, který si pořídí firma provozující stránky s ukazatelem přesného času. U nás podobná internetová televize reálně vznikla - v režii obchodu Mall.cz.

Za nově vzniklou Mall.tv stojí skupina tvůrců, která loni odešla z konkurenčního Streamu a která za sebou má například populární satirický seriál Kancelář Blaník. Příprava prvních desítek pořadů, které se na webu v neděli objevily, trvala měsíce.

Vyniká mezi nimi především Život je hra, adaptace norského sitcomu Match, kterou připravil autor Okresního přeboru Jan Prušinovský. Každodenní život průměrného pražského dvacátníka (Václav Marhold) v duchu sportovních komentátorů hodnotí nepravděpodobná dvojice Michal Suchánek - Petr Marek. 

Stylista a život

Život je hra není pohledem na velkoměstskou mládež nepodobný staršímu internetovému seriálu Semestr, jeho výhoda je ovšem v tom, že jeho čerstvě dospělí protagonisté nejsou nesnesitelně otravní. Seriál pracuje s trapností důvěrně známou třeba z britských The Office nebo Peep Show - a především mu nechybí fungující slovní i situační humor. Už to je v českých poměrech nesmírně úlevná výjimka.

Titulky k seriálům píšeme i dva dny. Zadarmo, spojuje nás vášeň, přibližuje amatérská překladatelka

Číst článek

Na opačném pólu dramatické tvorby Mall.tv stojí Stylista. Čtyři žánrově nezařaditelné díly (drama obvykle vyžaduje přinejmenším základy vnitřní logiky, v komediích zase obvykle nechybí alespoň pokusy o vtip) jsou patrně snahou o konkurenci nejbanálnější internetové produkci typu Single Man nebo Kadeřnictví.

Na úryvcích ze života stylisty (těžko jim v téhle podobě říkat příběh), který zničehonic začne žít s bulvární novinářkou a bez vysvětlení se přátelit s různými nesympatickými lidmi, není zajímavého nic, zato se hned na začátku druhé minuty dočkáme ženských prsou. Cílová skupina i smysl pořadu zůstanou nejasné i po skončení zatím posledního dílu.

Streamovací směsice

Dvojici hraných seriálů doplňuje pelmel odpočinkových pořadů, které diváci znají i ze zmíněného Streamu. Často se stejnými tvářemi, které se spolu s producenty přesunuli ze Seznamu právě na Mall: Adam Gebrian pokračuje ve svém cyklu o architektuře, jen s viditelně větším rozpočtem a týmem; své okénko má i publicista Jarda Konáš, který se tentokrát nevěnuje hudbě, ale videohrám.

Mezi úplné novinky pak patří třeba pregnantně pojmenovaný pořad Jednou rukou, ve kterém žena s chybějící levou rukou ukazuje, co všechno lze udělat jednoručně - loupat česnek i přebalit dítě! - nebo legrační poradna trumpetisty Laca Decziho. Ten jako obvykle používá pestrou škálu vulgarit, čímž přijde divákům vtipný. Nechybí ani pořady o vaření nebo celebritách, výběr doplňuje několik nakoupených filmů či seriály Kosmo a Čtvrtá hvězda původně z produkce České televize.

Pokračování První republiky je opět jen nekonečná milostná čalamáda v pěkných kulisách

Číst článek

Standupová bída

Zvláštní zmínku si ovšem zaslouží využití čím dál viditelnější české standupové scény. Z už tak poměrné nevalné přehlídky místních komiků si Mall.tv k vysílání vybrala stand-upy novináře Miloše Čermáka a Luďka Staňka, který jinak s televizí spolupracuje jako scenárista i moderátor vlastního pořadu.

Jejich vystoupení, většinou na téma Jak to mají muži ve středním věků těžké s ženami a světem obecně, se pouští do všech myslitelných prvoplánových cílů, od žen přes homosexuály po lidi z Brna. Aspirujícím humoristům v krizi středního věku (kterou sám Čermák přiznává) bohužel nikdo neřekl, že hlásit se o pozornost salvou vulgarit a nejlacinějšími možnými pokusy o generalizující humor je přinejmenším od konce nováckého monopolu na televizní zábavu poměrně složité. Sbírka standupů tak nakonec nemá potenciál urazit feministky ani sexuální menšiny, ale především kohokoliv se smyslem pro humor - ten se totiž v žádném z videí nevyskytuje ani ve stopovém množství.

Stream 2018

Mall.tv tak míří podobným směrem jako Stream. Nic jako český Netflix se nechystá, ostatně s placeným obsahem se ani nepočítá. Minimálně Život je hra ale ukazuje, že bojovat s dominancí Seznamu má smysl - zvlášť když se to daří lépe než vydavatelským domem Mafra provozovanému nepříliš úspěšnému Playtváku, dnes přejmenovanému na iDnes Kino. Televizní revoluce nás nečeká, mírné osvěžení české internetové zábavy ano.

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme