Kanada 0:0 Česko

Česká soda by dnes byla nevysílatelná. Chybí svoboda a otevřenost, říká Petr Čtvrtníček

Stal se hercem, i když původně studoval na střední uměleckoprůmyslové škole scénografii. Veřejnosti je známý především jako recesista a komik. „To, že mě lidé spojují hlavně s Českou sodou, pro mě není žádné profesní závaží,“ říká host letos poslední, tedy silvestrovské Osobnosti Plus, Petr Čtvrtníček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Čtvrtníček | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Petrem Čtvrtníčkem

Nepřijde mi líto, že mě lidé znají spíše jako komika. Baví mě to a znám spoustu charakterních herců, které nikdo nezná, a byli by možná moc rádi, kdyby je alespoň někdo znal jako takového komika, kterým jsem já,“ dodává.

Nepracujeme, krademe si cizí životy

Čtvrtníčkovi není příjemné, když se o herectví říká, že je to práce.

„V divadle se moc nepracuje, tam si prožijeme cizí život, který ukradneme člověku, kterého napsal ještě navíc někdo, kdo už je dávno mrtvý. Za práci to nepovažuji, i když za to dostávám mrzký plat,“ říká a s hraným kašlem tím zdraví vedení Divadla Na zábradlí.

Symbolický konec

Kultovní satirický pořad veřejnoprávní televize Česká soda, jehož první díl byl odvysílán v roce 1993 a jehož byl Petr Čtvrtníček spolutvůrcem od počátku až do konce, má dodnes i u mladší generace velký ohlas a svým břitkým humorem je nadčasový.

„V podobě, v níž jsme pořad dělali, je to dnes absolutně nevysílatelné. Svoboda, která byla v divokých devadesátých letech, už tady nikdy nebude. Nejsou na to podmínky, otevřenost a vůle, kterou jsme měli,“ říká a dodává:

Teď už jsou tu jen týmy právníků, kreativních dramaturgů a je to škoda. Řekli jsme si ale sami, že Českou sodu nelze dělat donekonečna, a tak jsme symbolicky s koncem tisíciletí v roce 2000 skončili.

Klucí“ mě už nezajímají

Jako satirik měl herec často na mušce osobnosti české politické scény. Přesto některé její výrazné tváře minul. „Dělám si legraci ze všech, jen o některých žertuji, třeba o Andreji Babišovi, mimo kameru. Dělal jsem si jednoduše legraci z toho, co mně přišlo pod ruku. Teď už mě ti ‚klucí‘ tolik pod ruku nepřijdou a moc se tím nezabývám,“ uzavírá téma.

Kateřina Tesařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme