Cenu Thálie za celoživotní přínos v oboru muzikál získal 'Limonádový Joe'

Ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony uplynulého roku slaví letos dvacáté výročí. Udělovány jsou ve čtyřech oborech: činohře, opeře, baletu a muzikálu. Letos přibyla i cena pro „dřeva". Nejedná se o ocenění pro nešikovné herce, ale o speciální cenu pro loutkoherce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceny Thálie 2012: Karel Fiala (Celoživotní mistrovství v oboru muzikál) | Zdroj: ČTK

Předávání křišťálových divadelních masek podle návrhu architekta Bořka Šípka moderoval Antonín Procházka. Ceny předávali slavní držitelé Thálie jako například Boris Hybner, Soňa Červená či Monika Absolonová, nebo veřejní činitelé jako Bohuslav Svoboda, Jan Menger z Českého rozhlasu či ředitel České televize Petr Dvořák.

Porota musela kvůli cenám ujet desítky tisíc kilometrů. Porotci se totiž snažili shlédnout každou hru v jejím domácím prostředí. Právě proto jsou Ceny Thálie tak jedinečné. Přitom činohra má takřka 400 premiér za rok.

Ceny Thálie za rok 2012
Činoherec do 33 let: Matouš Ruml (Mladá Boleslav)
Balet ženy:
Lucie Skálová (Ostrava)
Balet muži: Robert Skujenieks (Ústí nad Labem)
Celoživotní mistrovství v oboru balet: Jiřina Knížková
Opereta, muzikál ženy: Hana Holišová (Brno)
Opereta, muzikál muži: Jan Kříž (Praha)
Celoživotní mistrovství v oboru muzikál: Karel Fiala
Opera ženy: Jana Šrejma Kačírková (Ostrava)
Opera muži: Aleš Briscein (Ostrava)
Celoživotní mistrovství v oboru opera: Helena Tattermuschová
Cena Kolegia:
dirigent Arnošt Moulík
Celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla: tvůrci Spejbla a Hurvínka a Josef Krofta
Činohra ženy: Gabriela Míčová (Praha)
Činohry muži: Richard Krajčo (Praha)
Celoživotní mistrovství v oboru činohra: Jana Hlaváčová

Národní divadlo moravskoslezské Ostrava zde proměnilo tři ze sedmi nominací. Thálii v sekci balet - ženy si odnesla Lucie Skálová. Sekci opera pak ovládli Ostravané celou: za ženy si odnesla skleněnou masku Jana Šrejma Kačírková, za muže pak Aleš Briscein.

Poprvé byla letos udělena Cena Thálie za loutkové divadlo. Získali ji tvůrci z Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová a Martin Klásek. Pro tuto příležitost byla zhotovena také miniaturní Cena Thálie, kterou obdržely samotné loutky.

Za loutkové divadlo byl oceněn i Josef Krofta z hradeckého Divadla Drak. Loutkové divadlo chápe jako další možnost jevištního projevu.

V kategorii činohra-muži byl oceněn Richard Krajčo, který tak završil úspěšný loňský rok napříč celým kulturním spektrem. V minulém týdnu totiž zvítězil se svojí skupinou Kryštof v cenách Anděl a Žebřík.

Postavu Thálie, která pomáhala provádět diváky večerem, ztvárnila Táňa Medvecká, sama nositelka tohoto prestižního divadelního ocenění.

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme