Českokrumlovské točně končí povolení k provozu. Hrozí, že bude černou stavbou

Jihočeskému divadlu chybí povolení k provozu otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Hrozí proto, že se točna od 1. října stane černou stavbou. V takovém případě by podle zákona musela ze zámecké zahrady zmizet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

otáčivé hlediště

otáčivé hlediště | Foto: Jihočeské divadlo

„To nikdo nevěděl - že všechny dokumenty jsou do konce roku 2015, zatímco tohle rozhodnutí je do 30. září. K tomu došlo změnou funkcí nejen na radnici, ale i v Jihočeském divadle,“ říká ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Proto se podle něj prodloužení souhlasu s dočasným užíváním točny vyřizuje na poslední chvíli.

Českokrumlovský stavební úřad včera toto povolení prodloužil. Jeho povinností ale bylo, vyzvat k souhlasu s tímto rozhodnutím Národní památkový úřad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihočeskému divadlu chybí povolení k provozu otáčivého hlediště v Českém Krumlově po 1. říjnu. Více od Jitky Cibulové Vokaté

Ten je majitelem a správcem pozemku, na kterém divadlo stojí. Zatím se tak nestalo. Potvrdil to ředitel Národního památkového úřadu v Českých Budějovicích Petr Pavelec:

„Národní památkový ústav do tohoto stavebního řízení bude vstupovat jako vlastník a správce tohoto pozemku. Čekáme, až dostaneme vyrozumění ze stavebního úřadu, že řízení bylo zahájeno.“

V případě, že vlastník otáčivého hlediště - tedy českobudějovický magistrát - nebude mít všechna potřebná povolení, stane se točna černou stavbou.

„Samozřejmě by to otevřelo prostor pro ty, kteří chtějí otáčivé hlediště odstranit. Mohli by dostat prostor k dalším vyjádřením a nátlakům na to, že toto divadlo tam nepatří,“ dodává k tomu náměstek českobudějovického primátora Jaromír Talíř z KDU-ČSL.

Pokud se celá věc včas nevyřeší, přijdou v příštím roce desetitisíce lidí o výjimečný zážitek. Divadlo bude navíc chudší o třicet milionů korun, které každoročně získá z tržeb za vstupné.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově | Foto: Andrea Zahradníková

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme