Nový film Juraje Herze Habermannův mlýn má premiéru

Slavnostní premiéru má před sebou nejnovější film režiséra Juraje Herze Habermannův mlýn. Herz se v něm pokusil dotknout stále aktuální otázky poválečného odsunu Němců z Československa. Příběh inspirovala skutečná postava německého průmysníka Augusta Habermanna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juraj Herz

Juraj Herz | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

„Proč lidi, které celý rok živil, ho potom posekali a spálili v kotli. To jsou sviňáci. A nejhorší je, že za to nikdo nebyl potrestán,“ vzpomíná na reálného mlynáře pamětnice z vesnice Sudkov u Bludova, které tehdy bylo asi osm let.

Juraj Herz se na postavě mlynáře Habermanna snažil ukázat, jak složité byly vztahy mezi Čechy a Němci a to nejen v politické rovině. Téma si s sebou režisér nosil od konce války, jeho rodinu, které hrozil transport do koncentračního tábora, schovávali Němci v jedné vesnici u slovenského Kežmaroku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čem vypráví nejnovější film Juraje Herze zjišťovala Eva Rajlichová

„Já jsem si hrál s německými dětmi na ulici, nikdo nás neudal. Pak nám řekli, že se můžeme vrátit, že se nám nic nestane, ale stalo se, dali nás do koncentráku. Po válce jsme se šli s rodiči do té vesnice poděkovat. Vesnice už neexistovala. Kam se ti Němci poděli nemám dodnes ponětí,“ vzpomíná Juraj Herz.

Do menších rolí obsadil režisér celou řadu známých českých herců - Radka Holuba, Oldřicha Kaizra či Jana Hrušínského.

„Většina mých příbuzných z maminčiny strany byli vyvražděni v koncentračních táborech a tady stojíme před otázkou, jestli se zlo má oplácet zlem nebo je člověk schopen se v určitých situacích řídit Novým zákonem,“ řekl Hrušínský.

Jan Hrušínský | Foto: Petra Čechová

Výraznou úlohu dostal Karel Roden, zahrál si přítele hlavního hrdiny. Ze zahraničních herců dominuje na plátně esesák Kozlowski v podání Bena Beckera. Diváka možná zaujme i způsob jakým je film nasnímán, to je zásluha kameramana Alexandera Šurkaly.

„Inspirovali jsme se hodně titulními stránkami starých novin a časopisů, na kterých jsou tyhle barevnosti, kterých jsme se snažili docílit,“ prozradil Šurkala.

Natočení filmu Habermannův mlýn si vyžádalo 87 milionů korun, do kin vstupuje tento týden v počtu 24 kopií.

Juraj Herz patří mezi uznávané filmaře, na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech získal například Křištálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Igor Maňour, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme