Vítězství Masaryka na lvech bylo regulérní, ale změnu pravidel zvážíme, shodla se Akademie

Výsledky ankety Český lev jsou podle filmové akademie regulérní. Akademici ale nevylučují, že pravidla by se mohla v budoucnu změnit. Diskusi vyvolalo drtivé vítězství filmu Masaryk, který získal celkem dvanáct sošek. Někteří filmaři kritizují, že snímek do předávání skoro nikdo neviděl. Sešla se kvůli tomu i Česká filmová a televizní akademie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julius Ševčík přebírá cenu pro nejlepšího režiséra

Julius Ševčík přebírá cenu pro nejlepšího režiséra | Zdroj: ČTK

Patnáctičlenné vedení akademie se shodlo, že vítězství filmu Masaryk bylo regulérní. A to přesto, že ho tvůrci nasadili jen na sedm dní těsně před koncem minulého roku a v jediném kině. Prezident akademie Ivo Mathé začátkem týdne nicméně naznačil, že akademie musí posoudit, jestli producenti filmu Masaryk zneužili stanovy soutěže, nebo jestli šlo o akceptovatelnou strategii.

Akademici Masaryka svými prohlášeními poškozují, o nasazení do kin věděli, brání se distributor filmu

Číst článek

„Ještě tento týden se setká prezidium. Některým to přirozeně zkazilo náladu, to využití, zneužití pravidel. Musíme si říct, jestli je to opravdu zásadní zneužití, nebo producentská strategie, která si vyžádá úpravu stanov,“ řekl Mathé v pondělí Radiožurnálu.

Teď vedení akademie prohlásilo, že zváží změnu pravidel Českých lvů. Ta mimo jiné určují, že film, který bojuje o Českého lva, musí v daném roce běžet v kinech sedm dní v kuse nebo čtrnáct dní přerušovaně.

Snímek Julia Ševčíka ovládl 24. ročník Českých lvů a vyvolal různorodé reakce na sociálních sítích. Lidé se nejčastěji pozastavovali právě nad tím, že vlastně Masaryka neviděli.

Dramatický film o životě syna prvního československého prezidenta vyhrál rekordních 12 sošek. Podle akademie se mohl pyšnit mimo jiné nejlepší režií, scénářem, kamerou, hudbou a oceněni byli i Karel Roden za titulní roli a Oldřich Kaiser za vedlejší roli prezidenta Edvarda Beneše.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme