Začala Letní filmová škola. Přijede Kusturica i Kaurismäki

Letní filmová škola v Uherském Hradišti láká nejen na zvučná jména, jako je Kusturica či Kaurismäki, ale především na záplavu filmů. Letos se její organizátoři rozhodli věnovat se rumunské kinematografii, návštěvníky neochudí ani o ryčnou balkánskou dechovku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní filmová škola 2011 nabídne cyklus - Pocta: Emir Kusturica | Zdroj: Letní filmová škola Uherské Hradiště

Koncert The No Smoking Orchestra bude jedním z vrcholů začátku letní filmové školy v Uherském Hradišti. Jedním z lídrů početné kapely je světoznámý srbský režisér Emir Kusturica, který do Hradiště dorazí osobně. Na závěr přehlídky přijede neméně slavný finský filmař Aki Kaurismäki.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Evy Rajlichové.

Filmová škola bude letos hostit i loňského vítěze z Cannes - thajského režiséra Apichatponga Verasetakula. „Moje osobní ambice je na Letní filmové škole uvádět kromě zavedených jmen i progresivní mladé tvůrce, kteří jsou nějakým způsobem zajímaví,“ říká programový ředitel Jan Jílek.

Sázka na nemainstreamové tvůrce se vyplatila i loni, kdy přijel do Hradiště argentinský filmař Lisandro Alonso. Podle názoru Jana Jílka mají s thajským režisérem Verasetakulem leccos společného.

„Je tam několik společných jmenovatelů, ale styl a vyznění je úplně jiné. Verasetakul hodně vychází z thajské tradice, postavené jak na buddhistických prvcích, tak na starých mysteriózních prvcích. A ty se prolínají se současným Thajskem,“ upřesňuje Jílek.

Rumunská kinematografie

Jedním z nejzajímavějších cyklů letošní Letní filmové školy bude i Fokus, věnovaný rumunské kinematografii. „Rumunští režiséři stále pokračují v nastavené úrovni. Vyjadřují kriticky k rumunské společnosti, zároveň mají ambice vytvářet formalistické filmy. Jejich filmy mají jasnou strukturu a stopu,“ vysvětluje umělecký ředitel letní filmové školy Pavel Bednařík.

Podívat se bude možné i na filmaře ve zbrani, tedy přehlídku čtyř pásem natočených pod hlavičkou československého armádního filmu. Do Hradiště je zapůjčil archiv Vojenského historického ústavu.

Na Letní filmové škole uvidíte všechny celovečerní filmy Roberta Sedláčka, včetně předpremiéry jeho nejnovějšího filmu Rodina je základ státu. Navštívit Letní filmovou školu můžete až do 31. července.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme