Milovníci filmové hudby míří do Paříže, vábí je tam jedinečná výstava

Některé filmy proslavila hudba. V Paříži teď dokonce začala speciální výstava. Na expozici Svatba století se dozvíte nejen o okolnostech, za jakých vznikaly slavné filmy, ale hlavně o tom, jak k jejich úspěchu přispěli skladatelé filmové hudby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Steven Spielberg | Foto: Bontonfilm

„Pozval mě domů a začal mi vyprávět celý film, scénu po scéně. Ale co mě nejvíce zaujalo, bylo to, že mi vyprávěl také o tom, jaká tam bude hudba, vlastně mi ji trochu předzpívával,“ vzpomíná Claudia Cardinalová na to, jak ji Sergio Leone nabídl roli ve filmu Tenkrát na Západě.

V Cité de la Music se dozvíte spoustu dalších zajímavostí o spolupráci slavných filmových dvojic.

„Výstava je zajímavá v tom, že slyšíte hudbu z filmů, které znáte, a uvědomujete si, že řada režisérů pracovala ve dvojicích se svými skladateli, vytvářeli jakési týmy – Spielberg a Williams, Leone a Morricone. Ale tady se také dozvíte více o tom, jak to všechno vznikalo, někdy třeba úplnou náhodou, co vlastně skladatele inspirovalo. To je výjimečné,“ nadšeně vypráví jeden z návštěvníků výstavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Šmída z netradiční výstavy filmové hudby v Paříži

Hudba v sobě má velké emoce. Ostatně byl to právě Sergio Leone, kdo prohlásil, že úspěch filmu má na svědomí ze čtyřiceti procent hudba.

Výstava právě o tomto spojení s prozaickým názvem Svatba století patří k těm, na nichž si člověk oživuje vzpomínky na filmy, jejich hudbu, ale i okolnosti, za jakých film viděl. A také si může sám prakticky vyzkoušet, jak se hudba ve filmu mixuje.

Výstava návštěvníky nadchne hned u vchodu, kde je přivítá jedna z nejkrásnějších filmových melodií vůbec - ta k filmu Jeana Luca Godarda Pohrdání s Brigitte Bardotovou, kterou složil George Delerue.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme