V Plzni má premiéru Smetanova opera Libuše. Hlavní roli ztvární Eva Urbanová

Nastudování slavné opery Bedřicha Smetany Libuše v premiéře uvede Nové divadlo v Plzni. Ústřední dvojici Libuše a Přemysla ztvární kromě Evy Urbanové a Vratislava Kříže také letošní plzeňská držitelka Ceny Thálie Ivana Veberová a Martin Bárta. Hudební nastudování opery je dílem dirigenta Olivera Dohnányiho, druhým dirigentem je Jiří Štrunc. Titul společně režírovali ředitel Tylova divadla Martin Otava a šéf plzeňské opery Tomáš Pilař.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní roli Libuše ztvární Eva Urbanová. Alternovat ji bude Ivana Veberová | Foto: djkt-plzen.cz

„My Libuši během tohoto slavnostního roku, kdy jsme Evropské hlavní město kultury, uvedeme opravdu v repertoárovém provozu i pro naše abonenty, tak aby všichni, kdo tu Libuši vidět chtějí, ji vidět mohli. A následně ji budeme pokud možno co nejdéle udržovat v repertoáru pro slavnostní příležitosti, státní svátky,“ řekl šéf plzeňské opery Tomáš Pilař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opera Libuše má premiéru v Novém divadle v Plzni. Hudební nastudování opery je dílem dirigenta Olivera Dohnányiho

Ředitel Tylova divadla Martin Otava připomněl Smetanova slova, že Libuše není určena k běžnému provozování v repertoáru divadla. „Nýbrž se má uvádět pouze ve slavnostních okamžicích národa,“ vysvětlil Otava.

„V 80. letech se Libuše naposledy uváděla. Nicméně tehdy to bylo pro několik málo slavnostních představení, takže tam se opravdu odehrály státní svátky a běžný divák se s operou nesetkal, což je škoda. Naposledy se repertoárově Libuše hrála v Plzni v roce 1902, když se otevíralo velké divadlo,“ doplnil Tomáš Pilař.

Hlavní roli Libuše alternuje s Evou Urbanovou Ivana Veberová, která získala Cenu Thálie za roli Mařenky v Prodané nevěstě.

„Jsem ráda, že si ji můžu zazpívat, protože málokterá zpěvačka dostane tuto možnost, protože se to samozřejmě málo hraje. Žádné divadlo kromě Národního v současné době na repertoáru tuto operu nemá,“ vysvětlila Ivana Veberová.

Přístup obou zpěvaček je rozdílný. „Paní Urbanová a já budeme úplně odlišné bytosti, i když je to v jedné inscenaci s jednotnou režií. Řekla bych, že ona působí víc autoritativně a já zase spíše laskavějším způsobem,“ popsala Veberová.

„Myslím si, že každá si to vytváříme po svém, jak nám to vyhovuje. Bude to určitě zajímavé i pro diváky, pokud budou chtít vidět obě dvě, že se vlastně jedna role v jednom nastudování dá vytvořit různým způsobem,“ dodala.

Premiéru nejnovějšího nastudování mohou diváci zhlédnout také v přímém přenosu od 20:00 hodin na ČT art.

Petra Kosová, Marek Blaho Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme