Není žádný drobeček, přesto prasnice Betynka ze Zoo Plzeň miluje sport

Černorůžové přeštické prase baví návštěvníky plzeňské zoo. Našlo totiž velké zalíbení ve fotbale a chovatelům ve svém výběhu na statku Lüftnerka zdatně přihrává míč. A to jak rypákem, tak i kopýtky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Betynka, padesátikilová samice vzácného přeštického prasete, řádí ve výběhu s míčem

Betynka, padesátikilová samice vzácného přeštického prasete, řádí ve výběhu s míčem | Zdroj: ČTK

Čtyřměsíční Betynka váží asi 50 kilogramů. Tento ,drobeček‘ ale není první přeštickým prasetem, které plzeňská zoologická zahrada má.

„Vystřídala vlastně Amálku III., která bohužel musela být na podzim utracena pro pokročilý věk a choroby,“ potvrzuje mluvčí zoo Martin Vobruba.

Na hospodářském statku v areálu zahrady, se vzácným prasatům daří. „Naše prasnice mají v dospělosti i více než 200 kilogramů. Na statku Lüftnerka už přišlo na svět několik desítek mláďátek. Nejpočetnější vrhy měly i mezi 12 a rekordní dokonce 16 mláďat,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za prasnicí Betynkou vyrazil redaktor Adam Vlček

Betynka je velice hravá a když je hezké počasí, dokáže návštěvníky bavit dlouhé hodiny. Nechá se dokonce pohladit přes plot. „Bývají to docela mírná prasata, není to nic zlého. Když se jí narodí selata, tak bývá občas agresivní, hlídá si je,“ upozorňuje chovatelka Věra Březinová.

Přeštická prasata jsou dnes už vzácností. Kvůli vysoké tučnosti se téměř přestala chovat. „Je to plemeno, které rozhodně není plošně rozšířeno, v podstatě jsou jenom dvě tři místa. Naše pochází ze zemědělského družstva v Mladoticích, které je i patronem malé Betynky. Velice známý je i pomník, který stojí v Přešticích, které toto prasátko pojmenovaly,“ potvrzuje Vobruba.

Lüftnerka by ráda v dohledné době získala ještě další nové obyvatele. „Jsou tu jenom dva malí koně. Vždycky jsme tu měli rakouské horské plemeno, hafling, ale už zašli na stáří, tak chceme opět většího koně, aby bylo i takové poměření pro děti. A určitě doplnit stavy ovcí a koz,“ přibližuje šéf statku Miroslav Adamec.

Statek z 19. století slouží jako vzdělávací centrum. „Můžou vidět veškerá zvířata, která kdy na statku bývávala kdysi dávno, stroje, které renovujeme. Je to hlavně pro děti, aby věděly, jak se kdysi hospodařilo, co na statcích žilo za zvířata, protože dneska děti pořádně neznají krávy, králíky a takovéhle věci,“ dodává Adamec.

Betynka, padesátikilová samice vzácného přeštického prasete, řádí ve výběhu s míčem | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Adam Vlček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme