Německo loni vybralo rekordní daně. Slovensku zase pomáhá účtenková loterie

Německu se daří vybírat daně. V loňském roce vybralo rekordních více než 570 miliard eur. Podle údajů německého ministerstva financí jde o tříprocentní nárůst oproti předchozímu roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: European Commission Audiovisual service

Vyšší výběr daní souvisí s většími výdělky lidí i firem. Daňoví poplatníci tak státu odevzdávali více.

Německé ministerstvo financí uvedlo, že výnos z daně z příjmu stoupl o šest procent a výnos z daně ze zisku - tedy korporátní daně - se zvýšil dokonce o 15 procent. Hlavním důvodem je rostoucí ekonomika, klesající nezaměstnanost, ochota domácností utrácet a chuť podniků investovat. Ekonomické oživení zřejmě pokračuje i letos.

Německo může být inspirací pro Česko

Německo je největší evropskou ekonomikou a na tamní poptávce je závislá řada českých exportních podniků. Pokud se tuzemským podnikům bude dobře dařit, lidé budou mít dobře placenou práci, pak teoreticky i v Česku mohou daňové příjmy státu růst. Podle odborníků je ale podstatné zlepšit výběr daní a zamezit daňovým únikům.

Zlepšení výběru daní je prioritou nového ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten se zajímal o situaci v sousedním Slovensku, zajímaly ho podmínky používání registračních pokladen a zkoumal také opatření proti daňovým únikům.

Babiš ocenil například zavedení křížové kontroly faktur, což má na Slovensku přispět k omezení úniků na dani z přidané hodnoty.

Účtenková loterie možná i v Česku

Slovenská vláda si také pochvaluje účtenkovou loterii. Do soutěže o peněžité ceny a osobní automobily se v pětimilionové zemi zapojilo skoro 450 tisíc lidí. Od loňského podzimu zatím vyhrálo 70 lidí celkem 170 tisíc eur, to je v přepočtu 4,75 milionu korun.

Slovenské úřady ale nedokážou spočítat, o kolik se tím podařilo zlepšit výběr daní. Vliv totiž mají i nová opatření proti daňovým únikům. Nicméně tvrdí, že "předběžná čísla naznačují zvýšení tržeb u malých podnikatelů".

O zavedení účtenkové loterie uvažuje i současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Příslušný zákon, který ji zavede, by mohl platit od příštího roku.

Jitka Hanžlová, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme