Oheň pomáhá lesníkům při čištění, lidé se nemusí bát

Oheň v lese nedaleko Českých Budějovic tento týden vystrašil kolemjdoucí, hasiče ale nechal v klidu. Nejednalo se totiž o žádný požár, ale o běžný úklid lesa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umírající stromy v Třebíči

Umírající stromy v Třebíči | Foto: Michal Malý

Tři velké hromady hořících větví byly v lese vidět už zdálky. Nad nimi se valil hustý dým a okolo nich se pohybovali tři lidé. Dva postarší muže dirigovala lesní dělnice Magdaléna Andrlová.

„Teď už mi hasiči i volají, jestli pálíme, také za námi přijeli, protože lidé vidí kouř a telefonují jim,“ říká.

Zásah hasičů nicméně není nutný, což potvrdil vedoucí lesního hospodářství Lesů a rybníků města Českých Budějovic Ladislav Laluch. Podobný úklid není na začátku roku v lese totiž ničím výjimečným.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o pálení v lesích připravila Jitka Cibulová Vokatá


„V tomto období se to dělá pravidelně na lokalitách, kde dojde k těžbě dřeva, a zbydou tam těžební zbytky. Musíme to hlástit hasičům, jsme s nimi ve spojení prakticky neustále," říká a dodává, že komunikace s hasiči probíhá přes internet.


Nicméně i tak musí při čištění lesa dodržovat přísná pravidla.

„Hromady klestu je nutné dokonale spálit a okopat kolem, abychom se dostali až na minerální zem, je třeba také zakládat takový počet hromad, aby do konce pracovní doby shořely," říká.

Letošní teplá zima je pro takovou práci ideální. Příprava lesa na zalesnění se totiž nedá dělat za každého počasí.

Na místě, kde v lednu hořel oheň, by už na jaře měly růst nové duby a smrky. Místa se dají poznát i podle toho, že budou oplocená.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme