Liberecká pobočka Bílého kruhu bezpečí pomáhá obětem i v Ústeckém kraji
Kriminalisté loni řešili v Ústeckém kraji téměř 30 tisíc trestných činů. Každá taková událost přitom zasáhne nejen samotnou oběť, ale také její rodinu a přátele. Lidé ale většinou nemají informace o tom, jak si v takové situaci poradit. S tím se snaží pomoci Bílý kruh bezpečí.
Bílý kruh bezpečí je občanské sdružení právníků, psychologů nebo vyškolených dobrovolníků, kteří se snaží lidem pomoci v těžké životní situaci. S tím jim pomáhá také nový zákon o zranitelných obětech trestných činů.
„Mají vyšší práva, vyšší ochranu a vyšší možnosti, aby se k nim orgány činné v trestním řízení chovali citlivěji. Citlivě by se měli chovat ke všem,“ říká Petra Vitoušová z Bílého kruhu bezpečí.
Jaké služby poskytuje Bílý kruh bezpečí obětem trestných činů v Ústeckém kraji, shrnuje Jan Bachorík
Mezi zvlášť zranitelné postižené patří například děti nebo oběti sexuálního trestného činu. Lidé z Bílého kruhu bezpečí postiženým poradí, jak v daném případě postupovat.
„Orientaci v trestním řízení, tam byly hodně dotazy na to, co ji čeká do budoucna, jak to může vypadat u soudu, jestli ji budou vyslýchat a podobně. Byl tam plánován i doprovod,“ říká Veronika Bakešová o případu, kdy starší žena čelila znásilnění a nevěděla, jak se vypořádat s následným soudem, ve kterém se musela postavit pachateli tváří v tvář.
Následně bylo nutné poskytnout i psychologickou podporu.
Poradna Bílého kruhu bezpečí Liberec
Palachova 504/7, 460 10 Liberec 1
485 150 707, 605 952 852
bkb.liberec@bkb.cz
„Jezdím u pekáren, 19 let a tím místem projíždím. Psychicky mě to prostě narušuje, jsem z toho prostě špatný. Naštěstí mám takového šéfa, že mi dá třeba jinou linku jezdit, abych s tím inkriminovaným místem nepřišel do styku,“ vysvětluje svoje pocity po násilné smrti sestry muž z Ústecka.
Místem, kde k vraždě došlo, přitom nemůže ani projít. Právě na pomoc při podobných situacích se Bílý kruh bezpečí zaměřuje. Vedle už zmíněné pomoci v soudním jednání nebo při vyšetřování poskytují lidem odborníci rady i mailem nebo osobně.
„Jsou situace, kdy je třeba jednoduchá, konkrétní informace zaslaná emailem dostačující. Samozřejmě vždycky nabízíme možnost osobních konzultací,“ říká šéfka liberecké pobočky Bílého kruhu bezpečí Jana Jalovegová.
V Liberci funguje pobočka Bílého kruhu jak pro Liberecký, tak i Ústecký kraj.
„Klient buď přijde přímo do poradny, kde je od pondělí do čtvrtka případová manažerka, takže může i přes ní se domluvit a získat informace. Nebo zatelefonuje, nebo pošle email a domlouváme se,“ popisuje možnosti styku Jana Jalovegová.
Další eventualitou je také, že pracovníci ihned za obětí trestného činu vyjíždějí. Jen v loňském roce vyjížděli v Ústeckém kraji k 24 případům. Existuje také možnost obrátit se na občanské sdružení prostřednictvím policie.
Zvětšit mapu