Nouzové tlačítko může zachránit život, využívají jej především senioři

Oblastní charita v Červeném Kostelci pečuje o víc než dvě stovky lidí. Podstatná část z nich má k dispozici tísňové tlačítko, kterým si v případě nouze zavolají pomoc. Nejčastěji ho využívají senioři se zdravotními problémy a špatnou pohyblivostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nouzové tlačítko | Foto: F. Tichý

Jedno zmáčknutí tlačítka může staršímu člověku zachránit život. Za minulý rok vyjeli strážníci v osmitisícovém Červeném Kostelci k šedesáti lidem v nouzi, další případy řešili samotné pečovatelky.

„Dvakrát pro sebe, a to mně opravdu zachránilo život, a potom pro spolubydlící. Paní dostala srdeční záchvat, volala o pomoc,“ vypráví pětaosmdesátiletá Věra Lepnarová, která žije v domě s pečovatelskou službou v Červeném Kostelci.

Při náhlých zdravotních problémech přivolala pomoc zmáčknutím bezpečnostního tlačítka. Podobou zkušenost má také téměř osmdesátiletá Marie Řeháková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak nouzové tlačítko může zachránit lidský život, zjišťoval Václav Plecháček

„Jsem astmatik, alergik. Mám operované plíce, otevřené dveře na noc. Kvetly jívy a nešlo dýchat,“ vzpomíná Řeháková a dodává, že tlačítko je lepší než telefon.

Podobné je to podle pečovatelky Lenky Vlčkové u sedmi desítek dalších klientů červenokostelecké charity. V případě potřeby je u nich pomoc do několika minut.

„Když někdo z klientů zmáčkne bezpečností tlačítko, tak odešle signál na mobilní telefon, který má pečovatelka u sebe, a na pult centrální ochrany,“ vysvětluje princip Vlčková.

Ve služebně městské policie, kam signál směřuje, upozorní na problém výrazný signál. Strážníci poté získají z počítače další informace.

„Odkud to přišlo, jméno, datum narození, kde to je, číslo dveří pokoje, jaký je doktor a zdravotní potíže,“ vyjmenovává strážník Roman Kožešník

Podobné zkušenosti s nouzovým tlačítkem mají tisíce lidí po celé republice. Ročně zachrání toto zařízení stovky lidských životů.

Václav Plecháček, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme