Rozdávání potravin chudým brzdí zákony, které nutí dárce platit vysokou daň

Charitativní organizace se opět snaží lobbovat ve vládě, aby zrušila daň na darované potraviny. Doposud totiž musí každý obchodník zaplatit patnáct procent DPH a teprve pak může potraviny darovat chudým. Většina z nich kvůli tomu neprodejné, ale zároveň nezávadné potraviny likviduje. Ve většině zemí Evropské unie je tato daň zrušená a doporučuje to i Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní potravinová sbírka v Liberci | Foto: Ivana Bernáthová

V rozlehlém skladu na pražské periferii je zima, muž ve vatovaném kabátě nakládá do auta konzervy, rýži a mouku. Ve skladu Potravinové banky je místa dost. Kdyby dárci nemuseli platit DPH, určitě by se naplnil, věří předsedkyně České federace Potravinových bank Věra Doušová:

„My ty potraviny dostáváme jakoby lavinovitě, ne každý den stejně. Jsou období, kdy toho máme hodně, a období, kdy máme málo. Úplně nejhorší to bývá o letních prázdninách,“ říká.

Potravinová banka je nevládní organizace, jež sbírá nezávadné potraviny, které už výrobci nebo obchodníci nedokážou prodat, a pak je rozváží po celé republice. Třeba v Ostravě z nich vaří Armáda spásy polévku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti přerozdělování potravin chudým se zajímal redaktor Ĺubomír Smatana

„Ukládáme rýži, které je celkem hodně, protože rýže je dlouho trvanlivá a ti lidé jsou rádi, že si mohou uvařit třeba s cukrem. Recepty, které my vůbec neznáme. Já jsem třeba byl velmi překvapen, že si lidé dávají těstoviny s hořčicí,“ popisuje praktické recepty pro chudé Rostislav Čekaj.

Zástupci Potravinové banky už léta usilují o zrušení DPH na darované jídlo. Předsedkyně Věra Doušová oslovuje pravidelně nové ministry s žádostí a příkladem z okolních zemí.

„Ale bohužel všichni ministři, kteří se v posledních asi pěti letech na tom postu vystřídali, nám odpověděli stejně, že neuvažují o výjimce, protože chudoba u nás je řešena,“ konstatuje.

Zrušení daně doporučuje i EK

Teď Věra Doušová osloví nového ministra financí. Nemusí ale spěchat, protože šéf resortu Andrej Babiš z hnutí ANO se nad tím zatím nezamýšlel.

„To je odborná otázka, tu si musím promyslet. Neumím vám na to odpovědět, nezamýšlel jsem se nad tím. My jsme říkali, že nebudeme zvyšovat daně, ale nechceme je zas ani moc snižovat. Musíme se podívat na celkový daňový systém, toto je jedna ze sta věcí, partikulární záležitost,“ říká.

Ve většině států Evropské unie se DPH z darovaných potravin neplatí, kupříkladu ani v Polsku nebo Maďarsku. Zrušení daně doporučuje i Evropská komise.

Ľubomír Smatana, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme