Na pohřeb Biľaka přijely i některé bývalé špičky komunistického režimu z Česka

V Bratislavě se dnes lidé loučili s Vasilem Biľakem. Bývalý komunistický funkcionář, který čelil trestnímu stíhání kvůli okupaci Československa, zemřel minulý týden. Bylo mu 96 let. Biľakovi přijeli na pohřeb i někteří čeští komunisté, v čele s Miloušem Jakešem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřbu Vasila Biľaka se zúčastnil i bývalý šéf totalitní KSČ Milouš Jakeš (vlevo dole) | Foto: Vojtěch Berger

„Dvacet let jsem se soudruhem Biľakem spolupracoval, seděl v jednom orgánu. Myslím, že je třeba hodnotit člověka podle toho, co po něm zůstalo,“ řekl Jakeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pohřbu Vasila Biľaka informoval z Bratislavy tamní zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš se na pohřbu zastával jak Vasila Biľaka, tak socialismu:

Vasil Biľak byl původním povoláním krejčí. Od listopadu 1968 až do prosince 1988 byl tajemníkem ÚV KSČ s rozhodujícím vlivem v zahraniční politice a ideologické sféře. V letech 1960 - 1989 byl poslancem Národního, později Federálního shromáždění. V roce 1968 patřil k vedoucím představitelům konzervativních sil v KSČ, podporoval sovětskou intervenci a podílel se na likvidaci obrodného procesu tzv. Pražského jara.

„Byla vybudována obrovská ekonomika, která patřila lidu. Fungující zemědělství, kultura, školství. A co je z toho dnes?“

Podobně to viděla řada smutečních hostů. Byli mezi nimi slovenští i čeští komunisté. Z někdejších režimních špiček byl na místě i bratislavský komunistický funkcionář Gejza Šlapka anebo poslední šéf Státní bezpečnosti Alojz Lorenc.

Ten ale na otázky nechtěl odpovídat:

„Jsme na pohřbu, tak snad nebudeme komentovat nic. Při jných příležitostech možná.“

Na pohřbu Vasila Biľaka byl i poslední šéf komunistické tajné policie StB Alojz Lorenc | Foto: Vojtěch Berger

Samotný smuteční obřad média mohla sledovat pouze přes prosklené dveře. Jeden ze smutečních hostí opustil sál asi po 20 minutách.

„Vychvalovali ho. Jak byl dobrý, dobře pracoval. O mrtvých se mluví jen dobře,“ poznamenal.

Po obřadu došlo i na stěžejní téma kolem Vasila Biľaka. A sice, jestli podepsal zvací dopis pro invazní vojska v roce 1968 nebo ne. Biľak sám svůj podpis popíral.

Na pohřbu ho hájil někdejší člen předsednictva ÚV KSČ Jan Fojtík.

„Nebylo většího vlastence v této zemi. Miloval Českou republiku, Československou socialistickou republiku, miloval Slovensko.“

Vasil Biľak čelil kvůli své roli při okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy také trestnímu stíhání. V roce 2011 ale slovenská prokuratura stíhání přerušila.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme