Inspekce životního prostředí rozdá pokuty za chemikálie v centru Lovosic

Během několika týdnů by měly padnout pokuty za skladování nebezpečných chemikálií v areálu v centru Lovosic na Litoměřicku. Podle současných vlastníků areálu jsou chemikálie majetkem firem, které měly bývalou továrnu pronajatou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologická zátěž se Synthesie Labe neohrozí | Foto: Fotobanka PhotoRack

Lovosická radnice uvažuje kvůli průtahům o tom, že likvidaci části nebezpečných látek zajistí sama.

„V tuto chvíli vyjednáváme hlavně s panem hejtmanem, že bychom se společně s krajským úřadem podíleli na likvidaci nejhorších škod, které tam jsou. Myslím, že prvotní škody budou někde kolem 2 milionů korun,“ uvedla lovosická starostka Lenka Lízlová z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chemikáliích v areálu v centru Lovosic natáčel redaktor Jan Bachorík

Areál v blízkosti středu města vlastnila původně Setuza. Současný vlastník areálu, firma Wowitra, prý při nákupu o chemikáliích nevěděla.

„Chemikálie tam byly uskladněny jinými společnostmi, které v tom areálu nějakým způsobem fungovaly,“ říka zástupce Wowitry Jan Bučko o chemikáliích, které mají prý na svědomí společnosti, které byly v areálu v pronájmu.

I přesto ale na společnost Wowitra padne pokuta v řádu několika milionů korun od České inspekce životního prostředí. „V současné době máme zahájeno řízení o pokutě podle zákona o vodách a o pokutě podle zákona o odpadech,“ vysvětluje ředitelka ústecké inspekce životního prostředí Jana Moravcová.

Spolu s tím hrozí pokuty dalším dvěma firmám. Jan Bučko z Wowitry ale tvrdí, že s městem spolupracovat bude a proti pokutě se prý chystá společnost odvolat. Chemikálie prý nejsou jejich majetkem:

„My máme v plánu je prohlásit za nalezenou věc, protože se k tomu nikdo nehlásí, a všichni se od toho distancují. A když si u vás na dvorku někdo něco složí, tak se automaticky nestáváte vlastníkem.“

Ve starém areálu v centru Lovosic je až několik set tun nebezpečných látek. Jestli dojde k likvidaci všech chemikálií je zatím otázkou. Město ani inspekce totiž na úplnou sanaci areálu peníze nemají.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme