Agentura AP odstranila z archivu sérii snímků Fidela Castra. Autor mu vyretušoval naslouchátko

Z archivu prestižní tiskové agentury AP byla vyřazena série fotografií bývalého kubánského vůdce Fidela Castra. Autor snímku, fotograf kubánské státní agentury a Fidelův syn Alex, na nich svému otci vyretušoval naslouchátko. Agentura AP si ale zakládá na tom, že používá pouze autentické snímky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidel a Raúl Castrové při zpěvu hymny na 6. sjezdu Komunistické strany Kuby | Foto: Javier Galeano | Zdroj: ČTK

Retušování digitálních fotografií je ve světě zcela běžnou záležitostí, ne tak ale v případě reportážních snímků. Postup agentury AP proto schvaluje i předsedkyně Klubu fotoreportérů Syndikátu novinářů Arita Hucková.

„Digitální fotografie se retušují, odstraňuje se převážně technická kvalita. Ale ne, že se tam něco dokresluje nebo odkresluje. Tudíž je to zcela na místě a autor, který prodává své fotografie do agentury, nese plnou zodpovědnost za to, co na snímku je,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O retušování fotografií mluvila předsedkyně Klubu fotoreportérů Syndikátu novinářů Arita Hucková

Před nedávnem byl ze stejné agentury propuštěn uznávaný fotograf Narciso Contreras, mimo jiné držitel Pulitzerovy ceny. Důvodem byla z laického pohledu také drobnost, z jednoho snímku ze Sýrie totiž vymazal kameru odloženou v pozadí.

„Vy byste třeba jindy nemohl tu fotografii udělat, ale přitom je tam z estetického hlediska určitý nepořádek. V novinářské fotografii nepoužíváte to, že si před sebe postavíte člověka, který musí mít v podpaží prasátko nebo husu, to nemůžete udělat, to je aranžovaná fotografie. Ale jestliže řeknete – prosím vás, pane, sedněte si tady k oknu, protože já mám na váš obličej špatné světlo, tak to už není aranžovaná fotografie,“ upozorňuje Hucková na drobné rozdíly.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme