Zlatého medvěda získal na Berlinale čínský film Černé uhlí, tenký led

Zlatého medvěda pro nejlepší film 64. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale dnes získalo čínské kriminální drama Bai Ri Yan Huo, v překladu Černé uhlí, tenký led. Film si jako jediný odváží z Berlína dvě sošky medvědů - představitel hlavní role Liao Fan získal cenu pro nejlepšího herce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diao Yinan, režisér vítězného čínského filmu Černé uhlí, tenký led na předávání cen Berlinale | Zdroj: Reuters

„Je těžké uvěřit, že se ten sen splnil,“ řekl bezprostředně po převzetí Zlatého medvěda režisér oceněného filmu Diao Yinan. Zároveň poděkoval za spolupráci všem, kdo se na tvorbě snímku podíleli.

Pro mnoho filmových kritiků je vítězství krimisnímku ze ztraceného maloměsta na severu Číny značným překvapením. Favorizované drama Boyhood (Chlapectví) nakonec získalo pouze cenu za režii.

Asijská kinematografie letos na Berlinale slavila velký úspěch, když získala celkem čtyři z osmi festivalových cen. Do Číny míří ještě Stříbrný medvěd za mimořádný umělecký výkon, kterého získal snímek Tui na (Slepá masáž).

Ocenění pro nejlepší herečku převzala Japonka Hau Kurokiová za výkon v dramatu Chiisai Ouchi (Malý dům). Velkou cenu poroty získal snímek Grandhotel Budapešť režiséra Wese Andersona, který letošní Berlinale otevíral.

Cenu pro film, který otevírá v kinematografii nové perspektivy, dostal francouzský snímek Aimer, boire et chanter (Milovat, pít a zpívat).

Stříbrného medvěda za nejlepší scénář a zdaleka největší potlesk publika si vysloužili autoři německého filmu Kreuzweg (Křížová cesta).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme