Zemřel choreograf Richard Hes, v 50 letech podlehl rakovině

Zemřel choreograf a tanečník Richard Hes. V pouhých padesáti letech podlehl rakovině slinivky. Před několika dny se zranil a lékaři ho z pražského hospice převezli do vinohradské nemocnice. Hes založil před 27 lety taneční skupinu UNO, která se proslavila i v zahraničí. V posledních letech připravoval choreografii českých muzikálů, jako byl Monte Cristo nebo Dracula.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Hes | Foto: ČTK

Richard Hes vystudoval taneční oddělení pražské konzervatoře. Roku 1986 založil soubor Dance company UNO.

Tehdy to bylo v Čechách zjevení - umělci tancovali úplně jinak na moderní, současnou, často anglickou hudbu a měli velmi propracovanou image. Často v televizních estrádách vystupovali se zpěvákem Jiřím Kornem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Richarda Hese vzpomínal na Radiožurnálu muzikálový producent Ondřej Lichtenberg

Hes se zejména po roce 1989 uplatnil jako autor muzikálových choregografií, spolupracoval například na West Side Story, Draculovi, Monte Christovi a Noci na Karlštejně. Vytvořil také mnoho televizních a filmových projektů. Skupina UNO byla úspěšná i v zahraničí.

„Málokdo dnes ví, že UNO působilo hodně dlouho v Německu. Mělo tam sólová vystoupení, ale jako doprovod si ho vybíraly největší světové hvězdy, které v Německu účinkovaly. Především v začátku 90. let tam měli veliký úspěch," říká producent českých muzikálů Oldřich Lichtenberg, který s Hesem spolupracova na muzikálu Golem a obnoveném Draculovi.

Přínos Richarda Hese pro českou taneční a divadelní scénu oceňuje i režisér Zdeněk Zelenka. „Byl hluboký socialismus a do něj najednou Richard, poučený filmy West Side Story, Pomáda a jiné muzikály, přinesl na naše jeviště něco, co tady nebylo. To bylo úplně zjevení, popisuje a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O Richardu Hesovi mluvil v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu také režisér Zdeněk Zelenka


„Nechal se inspirovat světovými tituly a podařilo se mu to velmi osobitě přenést na naše jeviště. A po roce 1990 to velmi výrazně uplatnil v muzikálech. Jeho přínos vidím hlavně v tom, že trochu té světovosti dotáhl na naše jeviště.“

V průběhu života ale propadl závislosti na alkoholu. Z té se sice vyléčil, onemocněl však rakovinou slinivky. Před týdnem, 8. února, se zranil a lékaři ho z hospicu v pražských Bohnicích, kde poslední měsíce pobýval, převezli do vinohradské nemocnice.

Eva Rajlichová, Simona Bartošová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme