Evropská unie chce po ukrajinské vládě ukončení politické krize v zemi

Ukrajinské vedení musí najít řešení politické krize v zemi. V reakci na dnešní násilnosti na Ukrajině to prohlásila šéfka unijní diplomacie Catharine Ashtonová. Ta odsoudila násilné střety mezi policií a demonstranty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích Kyjeva začal krvavý konflikt mezi protestujícími a bezpečnostními silami | Zdroj: Reuters

Podle Unie je vystupňování násilí nepřijatelné. Političtí lídři musejí dostát své zodpovědnosti a krizi ukončit.

Evropská osmadvacítka už delší dobu odsuzuje jak násilnosti proti demonstrantům, tak násilí páchané některými radikálními opozičními skupinami.

V Bruselu minulý týden probíhala debata mezi 28 ministry zahraničí jednotlivých zemí o tom, jestli pohrozit představitelům režimu sankcemi, jako je například zmrazení jejich kont v bankách v zemích EU nebo zákaz vycestovat do zemí EU.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci Evropské unie na situaci na Ukrajině shrnuje zpravodaj v Bruselu Ondřej Houska

Ministři se však shodli jen na tom, že pokud se budou násilnosti vyostřovat, Evropská unie zváží další kroky. Není ovšem zcela jasné, co by to přesně znamenalo.

Podle Unie je jedinou cestou z krize jednání mezi představiteli vlády a opozice. To, jak vyřešit krizi, nechává na Ukrajincích, klade ale podmínku, že řešení musí být mírovými prostředky a obě strany se mají zdržet násilí.

Unie Ukrajině nabízí podpis dalekosáhlé obchodní a politické dohody. Po jejím odmítnutí prezidentem Janukovyčem loni v listopadu demonstrace propukly.

Počet obětí střetů mezi demonstranty a policií v Kyjevě stoupl na devět

Číst článek

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme