Poslankyně Semelová čelí trestním oznámením kvůli svému výroku o Miladě Horákové

Už dvě trestní oznámení na poslankyni KSČM Martu Semelovou převzalo Městské státní zastupitelství v Brně. Oznamovatele pobouřily její výroky v pořadu České televize Hyde Park, kde se mimo jiné vyjadřovala k okolnostem procesu s Miladou Horákovou nebo k invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marta Semelová (KSČM) | Foto: Tomáš Adamec

„Bylo to v té době. Považuji to samozřejmě za nešťastné, nicméně Milada Horáková se také přiznala ke všemu, ke své činnosti. O tom, že to byla vynucená přiznání, dost pochybuji,“ řekla Marta Semelová v rozhovoru s moderátorem Bohumilem Klepetkem ve vysílání veřejnoprávní televize.

Poslankyně KSČM, která se netají například obdivem ke komunistickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi, je svými radikálními názory známá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Eva Rajlichová

Podle vyjádření předsedy komunistické strany Vojtěcha Filipa, které má Český rozhlas k dispozici, nejde o oficiální stanovisko strany. Jsou to prý jen názory jednotlivce, a ty nemůže nikomu zakázat, i když s nimi nesouhlasí.

Výroky Marty Semelové se nelíbily Dušanu Makovskému z iniciativy ProtiAlt, a tak podal k Městskému státnímu zastupitelství v Brně trestní oznámení.

„Na jedné straně tady stačí minimální drobnost, aby nějaký mládežník na facebooku sdílel písničku z YouTube, okamžitě se národ křižuje a soudní mašinérie běží. Na straně druhé ve veřejnoprávní televizi vystoupí Semelová, začne tam bagatelizovat politické vraždy, politické procesy a neděje se prakticky nic,“ vysvětluje.

Za takové výroky dosud trest nepadl

Dušan Makovský není sám. S trestním oznámením se připojil i starosta Brna-Starého Lískovce Vladan Krásný. Rozhořčila ho mimo jiné slova o tom, že za socialismu nebyl nikdo za své názory vyhozen ze školy nebo že počty obětí minulého režimu jsou nadsazené.

V České republice zatím za podobné výroky nikdo trest nedostal. Před více než deseti lety se před soudem zodpovídal radikální komunista David Pěcha kvůli propagaci násilného komunistického režimu a kvůli pomluvě. Soud ho ale nakonec zprostil obžaloby. Pěcha později zřejmě spáchal sebevraždu.

Milada Horáková při závěrečné řeči | Foto: Národní filmový archiv

Podle právníka a bývalého náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela by ale oznamovatelé mohli být u soudu úspěšní.

„Teoreticky vzato oznamovatel má určitou šanci, neboť nový trestní zákoník z roku 2009 obsahuje zločiny proti lidskosti a teoreticky by se bylo možné dopustit buďto trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, anebo dokonce popírání či zpochybňování genocidy,“ upřesňuje.

Trestní sazba by v obou případech byla od šesti měsíců do tří let. Městské státní zastupitelství v Brně obě trestní oznámení prozkoumá. Pokud dojde k názoru, že byl spáchán trestný čin, předá je policii.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme