Chystá se finanční pomoc pro Ukrajinu. Peníze pošle EU, do země zamíří MMF

Na Ukrajinu by měla příští týden přiletět delegace z Mezinárodního měnového fondu. Kyjev chce požádat o půjčku v objemu nejméně 15 miliard dolarů (asi 300 miliard korun). Pomoc Ukrajině schválili i europoslanci, půjde především na udržení chodu státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová | Zdroj: Reuters

Šéfka fondu Christine Lagardeová vzápětí potvrdila, že v nadcházejících dnech na Ukrajinu přijede její speciální tým.

Zároveň pak s vedením státu projedná politiku reforem, na jejichž základě bude možné vypracovat program podpořený Mezinárodním měnovým fondem.

Nový ukrajinský ministr financí Oleksand Šlapak rovněž vyjádřil očekávání, že ukrajinská měna, jejíž kurz po nových událostech na Krymu ve čtvrtek klesl na rekordní minimum 11 hřiven za dolar, brzy opět posílí na deset hřiven.

EU poskytne pomoc na udržení chodu státu

Unie by pak měla poslat peníze na udržení základního chodu státu.

„Půjde zejména o finanční prostředky na platy a některé další služby. Spolupracujeme s mezinárodními finančními institucemi a jinými členskými státy, včetně Ruska, které musí být součástí jakéhokoliv takového řešení,“ řekl Českému rozhlasu eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

Štefan Füle | Foto: Tomáš Adamec

S tím souhlasí i europoslanec za ČSSD Libor Rouček, který novou vládu vyzývá k dodržování práv všech občanů. „Nová moc okamžitě udělala některé chyby, největší z nich je zrušení jazykového zákona.“

Podobně to vidí i jeho kolega z ODS Jan Zahradil, který se navíc obává nestability. „Musíme být připraveni na to, že se situace možná nebude měnit každý týden, ale každý den.“

Ukrajina potřebuje na letošní a příští rok v přepočtu až 700 miliard korun. Dlouhodobější pomoc pak země dostane jen v případě, že provede hluboké ekonomické reformy.

Ondřej Houska, Simona Bartošová, Anna Kottová, Vanda Králová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme