Pokud Skotsko získá nezávislost, může přijít o BBC, pohrozila britská vláda

Kromě britské libry by nezávislé Skotsko nejspíš přišlo také o BBC. Před zářijovým referendem o skotské nezávislosti to oznámila britská ministryně kultury Maria Millerová. Skotská vláda počítá se založením vlastní rozhlasové a televizní společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BBC - The British Broadcasting Company. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Skotové možná 18. září letošního roku získají nezávislý stát, ale současně nejspíš přijdou o televizní fenomény jako Doctor Who, EastEnders nebo taneční show Strictly Come Dancing.

Podle britské ministryně kultury Marii Millerové je logika jednoduchá. „BBC je jedním z britských klenotů a institucí Spojeného království. A Skotové hlasují o tom, jestli chtějí zůstat součástí Spojeného království," uvedla.

První skotský ministr Alex Salmond si představoval, že by televize BBC1 a BBC2, stejně jako rozhlasové stanice BBC, zůstaly ve Skotsku „domácími kanály."

Současně ale skotští separatisté počítají se vznikem Scottish Broadcasting Service, která by se financovala z koncesionářských poplatků. Na nich ročně BBC ve Skotsku vybere 320 milionů liber, přes 10 a půl miliardy korun.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme