Výstava v olomoucké Galerii Caesar vzdává poctu malíři Jindřichu Pruchovi

Olomoucká Galerie Caesar dnes otevřela novou výstavu nazvanou Strom – pocta Jindřichu Pruchovi. K poctě malíře, který žil na přelomu 19. a 20. století, vystavuje 19 výtvarníků, mezi nimi například Daniel Balabán, Vladimír Kokolia, Inge Kosková či Jan Steklík. A k vidění budou i dva Pruchovy obrazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

20. výročí vzniku Galerie Caesar v Olomouci | Foto: Galerie Caesar Olomouc

„Je to vlastně tematická výstava k poctě Jindřicha Pruchy, významného krajináře, který se zabýval hodně stromem, větvemi, krajinou, a vlastně je to sto let, co jako osmadvacetiletý mladík zahynul v první světové válce,“ přiblížil galerista Miroslav Schubert.

Účastníci výstavy: Daniel Balabán, Marie Blabolilová, Pavla Dvorská, Pavel Hayek, Jan Jemelka, Jan Klimeš, Vladimír Kokolia, Inge Kosková, Miroslav Koval, Anežka Kovalová, Petr Kvíčala, Pavel Műhlbauer, Svatopluk Otisk, Ivan Ouhel, Jiří Petrbok, Jindřich Prucha, Jan Steklík, Kateřina Štenclová, Petr Veselý, Martin Zálešák.
Zdroj: www.galeriecaesar.cz

Spolu s kurátorem a také účastníkem výstavy Petrem Veselým se prý rozhodli malíře připomenout, a tak hledali autory, kteří se „nějak zabývají stromem“. Nakonec vybrali díla od devatenácti autorů.

„Není tady jediné dílo, které by vzniklo na zakázku,“ poznamenal Schubert.

K vidění budou i dva Pruchovy obrazy. „Na výstavu jsou půjčeny dva obrazy z muzea v Čáslavi, kde on nějakou dobu žil,“ přiblížil.

„To jeho dílo bylo vlastně objeveno v šedesátých letech, část věcí byly i kulisy k divadlu, a my jsme si vlastně půjčili jeden menší a jeden velký obraz,“ dodal Schubert.

Výstava potrvá do 27.března.

Radka Kvasničková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme