Nejvyšší soud odmítl dovolání Koženého s Vostrým, tresty za podvody platí

Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého prezidenta harvardských fondů Viktora Koženého a jeho kolegy Borise Vostrého. Definitivně tak potvrdil tresty deset a devět let vězení za podvody s cennými papíry. ČTK to řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený odpovídá Českému rozhlasu | Foto: Miroslav Konvalina

Škoda způsobená Harvardskému průmyslovému holdingu přesáhla deset miliard korun, kterou by měli podle pravomocného verdiktu oba pachatelé uhradit.

Viktor Kožený sliboval v 90. letech na začátku kuponové privatizace za tisíc korun, které stála kuponová knížka, do roka desetinásobek. Slib splnil. Skoro 300 tisíc akcionářů si v roce 1993 skutečně vyzvedlo výnos z investice do Harvardských fondů.

O čtyři roky později se ale sen o raketovém zhodnocení úspor rozplynul. Harvardský průmyslový holding skončil v likvidaci. Kožený společně s bývalým šéfem představenstva holdingu Borisem Vostrým vyvedli aktiva fondů do kyperských společností.

Kožený i Vostrý byli souzeni jako uprchlí. Oba odsouzení se před rozsudkem dlouhodobě skrývají. Kožený bydlí na Bahamách, Vostrý v Belize, kde získal občanství. Snahy českých úřadů o jejich vydání zatím končily bezvýsledně.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme