Průvod masopustních maškar v České Lípě pohostili místní podnikatelé

Masopustní tradici, pohoštění maškar v domácnostech, převzali letos v České Lípě podnikatelé. Na včerejší podvečerní průvod, který organizovala českolipská Farní charita, tak čekalo pohoštění v pekárně i restauracích. Českolipským podnikatelům se nápad přesunout tradici pohoštění z domácích stavení do malých obchůdků líbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masopustní průvod v České Lípě | Foto: Tomáš Mařas

„Během víkendů v masopustní době jsou ve všech obcích kolem dokola masopusty, které mají tradici, a proto jsme se rozhodli udělat ho v poslední den masopustu, před Popeleční středou,“ říká Jiří Gottlieber z českolispké Farní charity.

„Zapojili jsme do jeho pořádání místní podnikatele z restauračních zařízení, ale i z obchůdků, jako je třeba pekárna. Ti budou suplovat ten typický příklad pohostinných obyvatel obcí a vesnic,“ vysvětluje, v čem je masopustní průvod v České Lípě jiný.

V průvodu nechyběli vodníci a ryby, zvířátka ani dvounohý kůň nebo ďábel s nůší na zádech, který v ní nese dědka. Padesátihlavý průvod maškar došel na českolipské náměstí. Tam předala starostka vládu nad městem na den a noc maškarám.

Přehrát

00:00 / 00:00

O masopustním průvodu v České Lípě informoval reportér Tomáš Mařas

„Budete se slušně chovat, střídmě pít, budete se radovat, veselit a usmívat,“ nakázala jim. Na to nemohl průvod masek reagovat jinak než slibem. První masopustní občerstvení bylo už na náměstí. O další se, oproti tradici pohostinných domácností, postarali českolipští podnikatelé.

„Nám se to líbí a vůbec to nebyl problém," tvrdí majitel pekárny Václav Juřica. Napekli šátečky a jidáše. Lidé v průvodu si z plných ošatek brali sladké pečivo, a přesto, že ho bylo dost, zmizelo za chvíli.

„Na masopust jsme se připravovali několik dní. Museli jsme vymyslet, co těm maškarám tady nabídneme," pokračuje Juřica a doplňuje: „Já si myslím, že to takhle bude fungovat dál, že to tak musí být."

Ani v nedaleké restauraci neměli žádný problém zajistit maškarám občerstvení namísto domácností. Maškary v průvodu pohostilo v centru města skoro 10 podnikatelů. Nakonec šlo průvodem bezmála 500 lidí.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme