V Egyptě pokračuje soud s dvacítkou novinářů obviněných z terorismu

V Egyptě pokračuje soud s dvaceti domácími i zahraničními novináři. Téměř polovina z nich pracuje pro katarskou televizi Al-Džazíra. Policie je zadržela koncem loňského roku při natáčení rozhovoru se členem Muslimského bratrstva. Prokuratura pak proti nim vznesla obvinění z podpory teroristické organizaci a z očerňování Egypta v zahraničí nepravdivým zpravodajstvím. Al-Džazíra ale jakoukoliv vinu svých novinářů odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti zadržení novinářů Al-Džazíry protestovali i novináři a aktivisté v Libanonu

Proti zadržení novinářů Al-Džazíry protestovali i novináři a aktivisté v Libanonu | Zdroj: ČTK

Současná atmosféra v Egyptě svobodné novinářské práci příliš nepřeje a potvrzují to i samotní egyptští žurnalisté: „Po 30. červnu loňského roku se podmínky pro novináře zásadně zkomplikovaly a zhoršily. Problémy jim dělá jak vláda, tak i obyčejní lidé na ulici, kteří obviňují zejména zahraniční média z podpory Muslimského bratrstva.“

„A nakonec na novináře útočí právě i Muslimské bratrstvo, které je zase obviňuje z podpory současné vlády," říká novinářka Safa Isámová z egyptského deníku Šurúk.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zhoršujících se podmínkách novinářů v Egyptě informoval blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Katarská televize Al-Džazíra, jejíž novináři dnes před soudem stojí, má podle Safy u veřejnosti v Egyptě obzvláště špatné jméno: „Je to v důsledku očerňovací kampaně, kterou vedou proti Al-Džazíře soustavně vedou egyptská média a také současní politici.“

„Je ale pravda, že Al-Džazíra při svých přenosech hodně stranila islamistům, a zvláště pak Muslimskému bratrstvu. Ale zatýkání novinářů jenom proto, že natáčeli nějakou demonstraci, zásahy policie a podobně, to odmítám," říká mladá novinářka Safa Isámová.

Egypt za poslední měsíce v žebříčcích mezinárodních organizací na ochranu novinářů výrazně propadl. Výsledek dnešního soudu s dvacítkou žurnalistů tato hodnocení výrazně ovlivní. Světová novinářská obec proces považuje za útok proti svobodě projevu.

Dvanáct obžalovaných se před soudem zodpovídá v nepřítomnosti, osm dalších tráví už měsíce ve vazbě v neblaze známé káhirské věznici Tora. Patří k nim i uznávaný australský novinář Peter Greste a egyptsko-kanadský šéf káhirské kanceláře Al-Džazíry Muhammad Fahmí.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme