V Egyptě pokračuje soud s dvacítkou novinářů obviněných z terorismu

V Egyptě pokračuje soud s dvaceti domácími i zahraničními novináři. Téměř polovina z nich pracuje pro katarskou televizi Al-Džazíra. Policie je zadržela koncem loňského roku při natáčení rozhovoru se členem Muslimského bratrstva. Prokuratura pak proti nim vznesla obvinění z podpory teroristické organizaci a z očerňování Egypta v zahraničí nepravdivým zpravodajstvím. Al-Džazíra ale jakoukoliv vinu svých novinářů odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti zadržení novinářů Al-Džazíry protestovali i novináři a aktivisté v Libanonu | Zdroj: ČTK

Současná atmosféra v Egyptě svobodné novinářské práci příliš nepřeje a potvrzují to i samotní egyptští žurnalisté: „Po 30. červnu loňského roku se podmínky pro novináře zásadně zkomplikovaly a zhoršily. Problémy jim dělá jak vláda, tak i obyčejní lidé na ulici, kteří obviňují zejména zahraniční média z podpory Muslimského bratrstva.“

„A nakonec na novináře útočí právě i Muslimské bratrstvo, které je zase obviňuje z podpory současné vlády," říká novinářka Safa Isámová z egyptského deníku Šurúk.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zhoršujících se podmínkách novinářů v Egyptě informoval blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Katarská televize Al-Džazíra, jejíž novináři dnes před soudem stojí, má podle Safy u veřejnosti v Egyptě obzvláště špatné jméno: „Je to v důsledku očerňovací kampaně, kterou vedou proti Al-Džazíře soustavně vedou egyptská média a také současní politici.“

„Je ale pravda, že Al-Džazíra při svých přenosech hodně stranila islamistům, a zvláště pak Muslimskému bratrstvu. Ale zatýkání novinářů jenom proto, že natáčeli nějakou demonstraci, zásahy policie a podobně, to odmítám," říká mladá novinářka Safa Isámová.

Egypt za poslední měsíce v žebříčcích mezinárodních organizací na ochranu novinářů výrazně propadl. Výsledek dnešního soudu s dvacítkou žurnalistů tato hodnocení výrazně ovlivní. Světová novinářská obec proces považuje za útok proti svobodě projevu.

Dvanáct obžalovaných se před soudem zodpovídá v nepřítomnosti, osm dalších tráví už měsíce ve vazbě v neblaze známé káhirské věznici Tora. Patří k nim i uznávaný australský novinář Peter Greste a egyptsko-kanadský šéf káhirské kanceláře Al-Džazíry Muhammad Fahmí.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme