Rozsudek nad novináři v Egyptě zatím nepadl, viní je z podpory teroristů

Před egyptským soudem se znovu zpovídá dvacítka novinářů obviněných z podpory terorismu a šíření lživých informací o Egyptě. Hrozí jim až patnáctiletý pobyt ve vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest před soudem s novináři v Egyptě | Zdroj: Reuters

Téměř polovina z nich pracuje pro anglické vysílání katarské televizní stanice Al-Džazíra. Policie je zadržela koncem loňského roku při natáčení rozhovoru se členy Muslimského bratrstva.

Obžaloba je viní z podpory teroristické organizace. Tak totiž nyní egyptské úřady Muslimské bratrstvo označují.

Jedním z obviněných je i Australan Peter Greste, který dříve pracoval v BBC a dalších světových médiích.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Egyptě natáčel Štěpán Macháček

Rozsudek zatím soud nevynesl a ani se neočekává, že by se tak dnes mělo stát. Zatím se projednával především důkazní materiál, obhajoba se dotazovala vyšetřujících policistů právě na jejich důkazy.

Soudní budova je v areálu věznice, kde jsou někteří z novinářů uvězněni. Dovnitř k soudu mohli jenom lidé na zvláštní povolení a před soudní budovou se shromáždili hlavně zahraniční novináři, kteří případ sledují. Naopak egyptská média případu příliš pozornosti nevěnují.

V Egyptě je celá kauza mediálně známá jako buňka z hotelu Marriott, a to proto, že si novináři Al-Džazíry pronajali právě v tomto luxusním hotelu v Káhiře několik pokojů.

V nich podle obžaloby vytvářeli falešný materiál, aby diváci v zahraničí nabyli dojmu, že je v Egyptě občanská válka a hrozí kolaps státních institucí.

To vše se mělo vysílat na kanálu Al-Džazíra a podle obžaloby tím měli novináři pomáhat Muslimskému bratrstvu. To je nyní v Egyptě označováno za teroristickou organizaci.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme