NATO kvůli krymské krizi pozastavilo část vojenských kontaktů s Ruskem

NATO kvůli ruské vojenské akci na Krymu pozastavilo část vojenských kontaktů s Moskvou. Rozhodli o tom velvyslanci členských zemí Severoatlantické aliance. Ti se v Bruselu sešli s ruským zástupcem při NATO. Aliance konstatovala, že Rusko stále porušuje ukrajinskou suverenitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina, Krym, Rusko, armáda | Zdroj: Reuters

Rusko dál odmítá stáhnout své vojáky zpět na základny. NATO v odvetě za ruskou akci zrušilo všechny vzájemné vojenské a civilní schůzky. Zastavilo také společnou vojenskou ochranu lodě, která ze Sýrie odveze chemické zbraně.

Zároveň přehodnocuje veškerou vojenskou spolupráci s Moskvou. Podle českého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého schůzka spíš zhoršila současné vzájemné vztahy.

Šéf diplomacie USA John Kerry vyzval k přímým rusko-ukrajinským rozhovorům

Číst článek

„Ruský zástupce konstatoval, že ta schůzka k ničemu nevedla a že nemůžeme mít žádné závěry, protože vidíme věci úplně jinak, což vidíme. A že v zásadě možná ještě zhoršila atmosféru mezi aliancí a Ruskem,“ komentoval setkání Šedivý.

Podobně jako NATO už vojenskou spolupráci s Ruskem pozastavili Američané.

Ruská vojenská přítomnost na Krymu | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme