MDŽ po revoluci téměř zapadl. Před rokem 1989 si ho oblíbili hlavně muži

8. březen je Mezinárodním dnem žen. Sametová revoluce ho málem poslala do propadliště dějin. Oslavy se záplavou rudých karafiátů považovala za ryze komunistický výmysl. Svátek ale vznikl na začátku 20. století ve Spojených státech v souvislosti se stávkou amerických švadlen za lepší pracovní podmínky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karafiát | Foto: Fotobanka stock.xchng

V socialistickém Československu bylo MDŽ hlavně ve znamení velkolepých podnikových večírků. Ty už jsou minulostí, ale mnohé rodiny na svátek žen nezapomněly.

„Já ho slavím do dneška. Po revoluci to akorát zpolitizovali, a přitom podstata je někde jinde, o mnoho dál v historii, a myslím si, že se to zase začíná znovu rozjíždět,“ říká jedna z oslovených žen.

„Já jsem pracovala v nemocnici a vždycky jsme dostali nějaký dárek. Udělali nám v kině oslavu, vystupovali tam zpěváci, dokonce tam jednou byl Menšík. Bylo to pěkné,“ přidává se jiná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o historii i současnosti Mezinárodního dne žen natočil Jaroslav Skalický

Ženy se bavily, muži povětšinou pili. Pamětníkům tak zůstaly na oslavy MDŽ hezké vzpomínky. „Je škoda, že se tento svátek po roce 1989 zprofanoval. Kdyby to bylo zůstalo, tak květina pro ženu nebylo nic negativního,“ myslí si další dáma.

MDŽ byly ale také okázalé slavnosti na počest žen na Pražském hradě, kde k vybraným delegátkám z celé republiky promlouvali nejvyšší straničtí a státní představitelé. Jako v roce 1989 tehdejší předseda federální vlády Ladislav Adamec.

„Další pokrok socialismu v mnohém závisí na posílení vědomí práv a povinností rodičovství, mateřství a otcovství. Jde nám o vytváření lepších podmínek pro naplnění radostného mateřského poslání, přirozené touhy po štěstí bezpečného domova,“ hlásal.

„Ubezpečuji vás, vážení soudruzi, že přestavba a demokratizace mají v ženách odhodlané a činorodé stoupence. Váží si hodnot socialismu, spojují s ním své tužby, budoucnost své vlasti,“ doplnila ho šéfka svazu žen Marie Kabrhelová.

Ženy začínají být v Evropě vzdělanější než muži, vyplývá z průzkumu Eurostatu

Číst článek

MDŽ - Mezinárodní den žen | Foto: Michal Jindra

Jaroslav Skalický, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme