750. výročí založení Českých Budějovic připomene pamětní stříbrná mince

Česká národní banka vydá k sedmistému padesátému výročí založení Českých Budějovic pamětní minci. Jejím autorem je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Kromě symbolů státnosti a zobrazení hodnoty se na minci objeví zakladatel Českých Budějovic a plán města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ČNB - České národní banky, Miroslav Singer

Tisková konference ČNB - České národní banky, Miroslav Singer | Foto: Filip Jandourek

„Na lícové straně jsou samozřejmě heraldické znaky, je tam Přemysl Otakar. Na rubové straně plán centra Českých Budějovic, což je to, co ho činí unikátním mezi středověkými městy,“ popisuje hlavní atributy pamětní mince guvernér České národní banky Miroslav Singer.

Autorem návrhu je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Zatímco model mince je ze sádry, skutečná mince bude ze stříbra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou pamětní minci představila Jitka Cibulová Vokatá

„Stříbrné mince obecně používáme na výročí. Zlaté mince vydáváme v sériích, které odrážejí nějakou tématiku. Velikost je standardní –31 milimetrů,13 gramů, ze stříbra ryzosti 925,“ uvedl Singer.

Nominální hodnota pamětní mince je dvě stě korun. Při koupi ale budete muset vyndat ze své peněženky více peněz.

„Ta hodnota mince je o něco více než dvojnásobná. Ona vlastně kolísá s cenou kovu a pak je to podle kvality, protože se dělá ve standardní nebo tzv. špičkové kvalitě, kde je více matovaná. Takže se bavíme o cenách typicky teď mezi čtyřmi, pěti sty.“

Česká národní banka vydá těchto pamětních mincí přes dvacet tisíc kusů. První z nich se do oběhu dostanou čtvrtého března příštího roku.

úspory | Foto: stock exchange

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme