Bývalý český prezident Václav Havel bude mít bustu v americkém Kongresu

Americký Kongres uctí památku Václava Havla. Sněmovna reprezentantů přijala rezoluci, která počítá s tím, že český dramatik a politik bude mít bustu přímo v budově Kapitolu, kde Kongres sídlí. Václav Havel je teprve čtvrtým zahraničním státníkem, kterému se takového ocenění dostalo. Busta by měla být instalovaná během několik měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel

Václav Havel | Zdroj: ČTK

Sněmovna reprezentantů o poctě rozhodla jednoznačně.

„Rezolucí chceme uctít život výjimečného člověka, kterým Václav Havel byl,“ prohlásil hlavní předkladatel dokumentu, republikánský kongresman Ed Royce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bustě Václava Havla, která by měla být v sídle amerického Kongresu, informovala zpravodajka ČRo ve Spojených státech Lenka Kabrhelová

Předseda kongresového zahraničního výboru připomněl mimo jiné Havlovu roli při vyvedení Československa z totality a područí někdejšího Sovětského svazu. Současné události na Ukrajině jsou podle Royce dobrým momentem k připomenutí klíčové role, kterou Václav Havel sehrál při vzniku demokratické a svobodné České i Slovenské republiky.

„Jeho socha bude našim potomkům připomínat, jak důležitý může být jeden jediný člověk ve snaze ochránit svobodu,“ prohlásil.

Podle něj bude busta Václava Havla v Kongresu ve společnosti dalších bojovníků za svobodu – někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla a švédského diplomata Raoula Wallenberga, který se za druhé světové války v Maďarsku podílel na záchraně tisíců Židů před holocaustem.

„Je to teprve čtvrtý případ, kdy Kongres s takovým oceněním zahraničního státníka souhlasil. Češi by měli být hrdí, že jejich bývalý prezident bude připomínkou celému světu,“ říká autor a jeden z iniciátorů rezoluce Milton Cerny z americké nadace Václav Havel Library Foundation.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme