Grantová agentura při výběru vědeckých projektů nepochybila, předseda Matějů zůstává
Grantová agentura, která rozděluje více než tři miliardy korun na základní výzkum, při hodnocení vědeckých projektů zásadně nepochybila. Vyplývá to z dnešní schůzky členů Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace s vedením agentury.
„K žádnému pochybení nedošlo. A jestli někde nějaká chyba byla, tak spíše souvisela s nedostatečnou komunikací s veřejností, respektive odbornou veřejností,“ popsal závěr jednání člen rady Jiří Málek.
Předseda Grantové agentury Petr Matějů tak zůstává ve vedení. Postup předsednictva agentury, které v minulosti zasahovalo do výběru vědeckých projektů, kritizovala Akademie věd i vysoké školy.
Podle nich byla soutěž neprůhledná a vedení agentury pomíjelo posudky odborníků, kteří projekty hodnotili.
Grantová agentura České republiky zahájila svoji činnost v roce 1993. Je nezávislou státní institucí podporující základní vědecký výzkum v ČR. V rámci vyhlášených programů poskytuje finanční podporu na vědecké projekty jak pro erudované vědce a týmy, tak pro mladé a začínající vědecké pracovníky. Dále financuje bilaterální projekty a projekty řešené v rámci evropských mezinárodních programů. Ročně se o granty GA ČR uchází kolem 3000 navrhovatelů, z nichž zhruba jedna čtvrtina grant získá.
Zdroj: www.gacr.cz
Kritika hodnocení Grantové agentury ale není jediná. Vědci se bouří i proto, že s projekty uspěje čím dál tím méně vědeckých týmů a vědci také dostávají od státu v posledních letech stále méně peněz na provoz.
Proto je o to větší tlak na Grantovou agenturu a její účelové dotace. Akademikům se nelíbí, že projekty, které neuspějí v prvním kole, se už znovu nemohou hlásit do soutěže. Podle vedení agentury ale takové opatření zamezí, aby se nekvalitními projekty museli opakovaně zabývat hodnotitelé.