Vysoké školy by měly mít příspěvky garantované na více let, shodl se Chládek s rektory

Vysoké školy by měly mít v budoucnu příspěvek od státu garantovaný na několik let dopředu. Při dnešním jednání o podobě chystané novely vysokoškolského zákona se na tom shodl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se zástupci České konfederace rektorů a Rady vysokých škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

Vysoké školy po takzvaném kontraktovém financování volaly už delší dobu.

„Je nutné, aby vysoké školy měly určitou stabilitu a měly jasný výhled, jak jejich rozpočet bude vypadat za několik let. A to musí garantovat stát,“ uvedl Chládek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání s o novele vysokoškolského zákona přiblížil rektor pražské ČVUT Petr Konvalinka

Podle něj však bude záležet i na dohodě, jak má vypadat financování celého školství.

Chystaná novela vysokoškolského zákona by podle představ ministerstva měla kromě kontraktového financování přinést i další výrazné změny. Týkaly by se autonomie vysokých škol, možnosti, aby veřejné vysoké školy zřídily veřejnou výzkumnou instituci, akreditací a hodnocení kvality a také personálních otázek.

Po dnešním „kulatém stolu“ by o konkrétní podobě změn měli zástupci ministerstva a vysokých škol diskutovat na dalších setkáních.

„My tam vidíme některé body, které jsou v zásadě prodiskutované, je jenom potřeba je nějakým způsobem doladit, a pak jsou některé, které se asi budou muset ještě diskutovat. Ale v té atmosféře, která teď panuje mezi reprezentacemi vysokých škol, to znamená Radou vysokých škol a Českou konferencí rektorů, a ministerstvem školství, si myslím, že to půjde relativně dobře,“ podotkl rektor pražské ČVUT Petr Konvalinka.

Novelu, která částečně vyjde z návrhu připraveného už za někdejšího ministra školství a současného předsedy ODS Petra Fialy, chce mít ministerstvo hotovou do června, schválená by mohla být do konce roku.

Pavla Firbacherová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme