Vysoké školy by měly mít příspěvky garantované na více let, shodl se Chládek s rektory

Vysoké školy by měly mít v budoucnu příspěvek od státu garantovaný na několik let dopředu. Při dnešním jednání o podobě chystané novely vysokoškolského zákona se na tom shodl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se zástupci České konfederace rektorů a Rady vysokých škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

Vysoké školy po takzvaném kontraktovém financování volaly už delší dobu.

„Je nutné, aby vysoké školy měly určitou stabilitu a měly jasný výhled, jak jejich rozpočet bude vypadat za několik let. A to musí garantovat stát,“ uvedl Chládek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání s o novele vysokoškolského zákona přiblížil rektor pražské ČVUT Petr Konvalinka

Podle něj však bude záležet i na dohodě, jak má vypadat financování celého školství.

Chystaná novela vysokoškolského zákona by podle představ ministerstva měla kromě kontraktového financování přinést i další výrazné změny. Týkaly by se autonomie vysokých škol, možnosti, aby veřejné vysoké školy zřídily veřejnou výzkumnou instituci, akreditací a hodnocení kvality a také personálních otázek.

Po dnešním „kulatém stolu“ by o konkrétní podobě změn měli zástupci ministerstva a vysokých škol diskutovat na dalších setkáních.

„My tam vidíme některé body, které jsou v zásadě prodiskutované, je jenom potřeba je nějakým způsobem doladit, a pak jsou některé, které se asi budou muset ještě diskutovat. Ale v té atmosféře, která teď panuje mezi reprezentacemi vysokých škol, to znamená Radou vysokých škol a Českou konferencí rektorů, a ministerstvem školství, si myslím, že to půjde relativně dobře,“ podotkl rektor pražské ČVUT Petr Konvalinka.

Novelu, která částečně vyjde z návrhu připraveného už za někdejšího ministra školství a současného předsedy ODS Petra Fialy, chce mít ministerstvo hotovou do června, schválená by mohla být do konce roku.

Pavla Firbacherová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme