Sanitky vyjíždějí častěji kvůli banalitám i nedostatku lékařů, navíc jsou zdarma
Vozy záchranné služby vyjíždějí v Česku do terénu stále častěji. Meziročně se jejich frekvence zvýšila o 6 procent, za pět let až o třetinu. Celkem mluví statistika loni o téměř milionu výjezdů, a to hlavně k pacientům s úrazy, infarkty a mrtvicí. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že lidé lékařskou pomoc volali častěji, protože za ni nic neplatí, kdežto ošetření na pohotovosti stojí 90 korun.
„Ministerstvo předpokládá, že pacienti si volají záchrannou službu jenom v případě, že jsou ohroženi na životě nebo mají nějakou těžkou poruchu zdraví.“
Hostem Radiožurnálu byl předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý
„Stále častěji jsme ale voláni k případům, které by měl řešit praktický lékař nebo lékařská služba první pomoci - k angínám, ke chřipkám, ke tři neděle starým bolestem zad, sundáváním prstýnků a podobně,“ říká šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.
Podle něj je případů, kdy by záchranka neměla být nasazena, kolem 30 procent. Důvodů, proč sanitky v Česku vyjíždí stále častěji, vidí však více.
Nejčastěji záchranná služba loni vyjížděla k úrazům, bylo to přes 170 tisíc případů. U téměř 30 tisíc výjezdů šlo o mrtvici. Lékaři záchranky oživovali přes 8400 lidí.
„Praktičtí lékaři v některých regionech nejsou vůbec, zejména v příhraničních nebo řídce osídlených. Prostě ubývají, odcházejí do důchodu, vymírají, stejně tak jako lékaři jiných odborností, jako jsou zubaři nebo právě lékaři záchranné služby,“ domnívá se Slabý.
Dodává, že i proto zasahují sanitky stále častěji. Navíc přijedou rychle, jsou zdarma a lidé mají jistotu, že je lékaři ošetří, případně převezou do nemocnice.