Sanitky vyjíždějí častěji kvůli banalitám i nedostatku lékařů, navíc jsou zdarma

Vozy záchranné služby vyjíždějí v Česku do terénu stále častěji. Meziročně se jejich frekvence zvýšila o 6 procent, za pět let až o třetinu. Celkem mluví statistika loni o téměř milionu výjezdů, a to hlavně k pacientům s úrazy, infarkty a mrtvicí. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že lidé lékařskou pomoc volali častěji, protože za ni nic neplatí, kdežto ošetření na pohotovosti stojí 90 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranka přiváží zraněnou pacientku | Foto: zzspak.cz

„Ministerstvo předpokládá, že pacienti si volají záchrannou službu jenom v případě, že jsou ohroženi na životě nebo mají nějakou těžkou poruchu zdraví.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý

„Stále častěji jsme ale voláni k případům, které by měl řešit praktický lékař nebo lékařská služba první pomoci - k angínám, ke chřipkám, ke tři neděle starým bolestem zad, sundáváním prstýnků a podobně,“ říká šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

Podle něj je případů, kdy by záchranka neměla být nasazena, kolem 30 procent. Důvodů, proč sanitky v Česku vyjíždí stále častěji, vidí však více.

Nejčastěji záchranná služba loni vyjížděla k úrazům, bylo to přes 170 tisíc případů. U téměř 30 tisíc výjezdů šlo o mrtvici. Lékaři záchranky oživovali přes 8400 lidí.

„Praktičtí lékaři v některých regionech nejsou vůbec, zejména v příhraničních nebo řídce osídlených. Prostě ubývají, odcházejí do důchodu, vymírají, stejně tak jako lékaři jiných odborností, jako jsou zubaři nebo právě lékaři záchranné služby,“ domnívá se Slabý.

Dodává, že i proto zasahují sanitky stále častěji. Navíc přijedou rychle, jsou zdarma a lidé mají jistotu, že je lékaři ošetří, případně převezou do nemocnice.

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme