Husí kůže a mokrý slipy, shrnuli dojmy z přistání Airbusu A380 v Praze fanoušci letectví

Největší dopravní letadlo na světě Airbus A380 včera přistálo na pražském Letišti Václava Havla. Objevovat se v Česku bude ještě nějakou dobu pouze výjimečně, a proto si tisícovky fanoušků letectví nenechaly tuto vzácnou událost ujít a nadšeně sledovaly obří letadlo přímo na letišti v Ruzyni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun Airbus A380 přistál na letišti Václava Havla | Foto: Filip Jandourek

Obří Airbus A380 přistál v Praze poprvé na pravidelné lince s cestujícími a byla to teprve třetí návštěva tohoto letadla v Ruzyni.

T úplně první přistání bylo předváděcí, po druhé pak letoun v Praze přistál mimořádně kvůli zdravotním potížím pasažérky. Jihokorejská společnost Korean Air ale zatím s pravidelným nasazením tohoto stroje na linku ze Soulu do Prahy nepočítá.

I proto si výjimečnou příležitost spatřit největší dopravní letadlo na světě nenechaly ujít tisícovky leteckých fanoušků, kteří obsypali plot kolem letiště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přistání obřího Airbusu A380 přihlížel i Jaroslav Skalický

„Nechápu, jak je možné, že něco tak obrovského dokáže vzlítnout,“ přiblížila svoji fascinaci letecká fanynka Anička.

Většina lidí byla vyzbrojena fotoaparáty a dalekohledy. Takzvaní spotteři s sebou měli i skládací schůdky, aby měli na přistávající letadlo co nejlepší výhled.

„Jsem spotter. Jezdím sem tak jednou měsíčně se podívat na letadla. Dneska je to velký a je to vidět i na lidech, kolik se toho tady sešlo. Je to výjimečná událost,“ popisuje své nadšení jeden z přítomných.

Letecký spotter je fanoušek letectví, který sleduje letadla při přistání, vzletu i za letu. Pořizuje jejich fotky a vytipovává nejlepší místa pro pořizování záběrů v okolí letišť. Spotteři mezi sebou pak soutěží o nejlepší snímek a tisícovky záběrů vystavují na internetu a sdílí je s lidmi podobných vášní.

Ti nejzarytější milovníci letadel měli s sebou i vysílačky, aby mohli odposlouchávat komunikaci mezi dispečery na letištní věži a piloty a měli tak dokonalý přehled o tom, jak se letadla k přistávací ploše přibližují.

„Husí kůže a mokrý slipy,“ shrnul nejspíš za všechny přítomné diváky nevídaného spektáklu své dojmy z obřího stroje jeden z přihlížejících.

Jaroslav Skalický, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme