Anglický soud bude rozhodovat, kde bude pohřben Richard III.

Více než 500 let po smrti anglického krále Richarda III. se vedou spory o to, kde se mají pohřbít jeho ostatky. Ty se senzačně našly v roce 2012 pod parkovištěm v Leicesteru. Celou věc má teď v rukou soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard III

Richard III | Foto: public domain

Členové společnosti Richarda III. argumentují, že by ostatky panovníka měly být pohřbeny ve městě, kde ležely přes 500 let, tedy ve středoanglickém Leicesteru.

„Jenže o slovo se přihlásila skupina, která si říká Aliance Plantagenetů, která o sobě tvrdí, že ji tvoří vzdálení příbuzní Richarda III. Tvrdí, že se s nimi celá záležitost ohledně uložení ostatků měla konzultovat," popisuje předseda Společnosti Richarda III. Phil Stone.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sport o místo posledního odpočinku Richarda III. sleduje Jiří Hošek

Dodává, že dokud se neoznámilo, že nalezené kosti opravdu patří Richardu III., nikdo o této alianci neslyšel. „Skupina požádala o soudní přezkoumání rozhodnutí svěřit vykopávky i verdikt ohledně uložení ostatků Univerzitě v Leicesteru,“ doplňuje podstatnou skutečnost Stone.

„Richard III. byl pohřbený tady v Leicesteru přes 500 let. Vyjel odtud do bitvy u Bosworthu, aby bojoval o svou korunu a znovu se sem vrátil. Chceme, aby ho pohřbili ve stejné farnosti, kde našel původně poslední odpočinek, což je 100 kroků od místa původního hrobu,“ uvádí leicesterská aktivistka Joanne Mungovinová.

Panovník ale nezanechal poslední vůli a neví se nic o tom, kde si přál být pohřben. Je evidentní, že k Leicesteru žádný zvláštní vztah neměl. Většinu dospělého života prožil v severoanglickém Yorku, kam by jeho ostatky ráda uložila tajemná aliance.

Kostra nalezená pod parkovištěm v anglickém městě Leicester, která pravděpodobně patří anglickému králi Richardovi III. | Foto: ČTK/AP

„Lidé, kteří upřednostňují York tvrdí, že leicesterští chtějí Richarda pro sebe jen kvůli penězům, že chtějí ostatky krále coby turistické lákadlo. Je fakt, že Leicester na své půdě nemá pohřbeného žádného člena královského rodu ani vysoce postaveného šlechtice,“ říká Phil Stone.

Kromě Yorku a Leicesteru přicházela v úvahu i další místa, kde by ostatky Richarda III. mohly spočinout. Pohřbení někdejšího panovníka ve Westminsterském opatství nebo ve Windsoru si ale údajně nepřeje současná královna Alžběta II.

Jiří Hošek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme