Slovenským prezidentem bude Robert Fico, nebo Andrej Kiska

Příštím prezidentem Slovenské republiky bude premiér Robert Fico, nebo podnikatel Andrej Kiska. Podle výsledků sobotního hlasování postoupili do druhého kola.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Kiska získal v prvním kole prezidentské volby na Slovensku 24 procent hlasů

Andrej Kiska získal v prvním kole prezidentské volby na Slovensku 24 procent hlasů | Foto: Vojtěch Berger

„První kolo jsem vyhrál. Jsem úplně v pohodě a těším se na druhé kolo," odpověděl Robert Fico na dotazy, zda není zklamán výsledkem, který je slabší, než slibovaly průzkumy veřejného mínění před volbami.

Andreje Kisku porazil Robert Fico o pouhá čtyři procenta hlasů, v průzkumech měl přitom více než dvojnásobný náskok. Slovenský premiér nechtěl prozradit ani strategii pro příští dva týdny. Slíbil jen, že to bude normální kampaň.

„Každý kandidát bojuje svými zbraněmi. V tomto okamžiku může kdokoli dělat cokoli,“ plánuje Robet Fico.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentské volby na Slovensku sleduje Vojtěch Berger

Ficův vyzyvatel Andrej Kiska už chystá na premiéra trestní oznámení kvůli tomu, že ho Fico v poslední televizní debatě označil za lichváře, protože vlastnil splátkové společnosti.

„Klient si půjčil 40 tisíc a vrátil 60. Takový obrovský rozdíl je lichvářství,“ řekl před volbami premiér. „Pan Fico by měl zvážit, co slovo lichvářství znamená. Je třeba se v tom trochu vyznat,“ reagoval Kiska.

Na bronzovou příčku se dokázal probojovat nezařazený poslanec Radoslav Procházka, který získal více než 403 tisíc hlasů a zdvojnásobil své preference z průzkumů.

Na Slovensku se sčítají hlasy. Postoupili Robert Fico a Andrej Kiska

Číst článek

Procházka předstihl i veterána polistopadové politiky Milana Kňažka. Herec a bývalý politik nechtěl rozebírat volební výsledky a poslal poselství k národu. „Je důležité, aby se vrátila důvěra k tomuto úřadu a mezi nás, abychom si začali říkat pravdu,“ nabádá Kňažko.

K urnám přišlo v prvním kole 43,4 procenta voličů. Druhé kolo slovenských prezidentských voleb, ve kterých se rozhodne u budoucí hlavě státu, se uskuteční 29. března.

Robert Fico a Andrej Kiska | Foto: Český rozhlas

ČTK, Vojtěch Berger, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme