Pokud v březnu a dubnu nebude pršet, hrozí Česku sucho a nedostatek vody

Letošní zima v Česku byla suchá, s minimem sněhu i srážek. A ani nadcházející jaro zatím srážky nepřineslo. Pokud nejbližší týdny nepřinesou vydatné deště, může hrozit nedostatek vody a sucho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho - popraskaná cesta na pole | Foto: Pavel Pavlas

„Otázka, jestli chybí voda, je trochu složitější. Určitě nám chybí srážky. Na území celé republiky chybí 30 až 50 procent srážek, které za zimu přicházejí,“ říká ředitel brněnské pobočky hydrometeorologického ústavu Jaroslav Rožnovský a pokračuje:

„A co je ještě větší nebezpečí, přidají-li se k tomu vyšší teploty, máme vyšší výpar, který v zimě nebývá. Letošní zima vytvořila podmínky pro možný výskyt sucha.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl ředitel brněnské pobočky hydrometeorologického ústavu Jaroslav Rožnovský

Zatím podle něj kromě nějakých drobných lokalit na území republiky voda nechybí, ale nebudou-li nadprůměrné srážky v březnu a dubnu, sucho hrozí.

Za tyto výkyvy může proměnlivost zdejšího podnebí. „Sucho je u nás typickým jevem, varující je, že stále častěji. A zdůvodnění je v tom, že nebyla cirkulace, tedy proudění vzduchu,“ vysvětluje Rožnovský.

Centrální oblast Brazílie trpí extrémním suchem. Lidé musí drasticky šetřit vodou

Číst článek

Do Česka přináší srážky převážně vzduch od Atlantického oceánu. V zimním období je to jinak, nízké teploty přináší naopak proudění, které přichází ze severovýchodu. "Letos však bylo převážně proudění jihozápadní, nepřinášelo ani vyšší úhrny srážek," upozorňuje meteorolog.

A i když se takové povětrnostní vlivy objevily, zůstávaly prý v oblasti Alp, kde místy byly mimořádně vysoké hodnoty srážkových úhrnů. Do Česka se ale dostával vzduch už bez srážek a byl teplejší.

Tereza Chlubná, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme