Cestu Šarapatky na Krym prý platila organizace ultrapravicového aktivisty

Působení poslance Milana Šarapatky z hnutí Úsvit jako pozorovatele na Krymu má nejasné financování. Podle České televize platila misi Euroasijská pozorovatelna pro demokracii a volby. Na jejím webu přitom pravidelně publikuje belgický ultrapravicový aktivista Luc Michel. Francouzská média ho označují za člověka s extremistickými názory, který vyjadřuje podporu světovým diktátorům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina, Doněck. Proruská demonstrace v den konání referenda na Krymu | Zdroj: Reuters

Milan Šarapatka ze zahraničního výboru sněmovny údajně dostal nabídku na účast v pozorovatelské misi od bývalého poslance ČSSD Miloslava Souška. O to, kdo cestu financoval, se prý nezajímal.

Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák za to Úsvit kritizuje: „Tato informace je jen dalším potvrzením toho, že se jedná o populistickou a naprosto nedůvěryhodnou stranu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O cestě Milana Šarapatky na Krym mluvili poslanec a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura a místopředseda sněmovny za TOP 09 Petr Gazdík

Předseda hnutí Tomio Okamura ovšem za svým poslancem stojí. „Pozvání dostal Milan Šarapatka od exposlance ČSSD Miloslava Souška, který byl na pozorovacích misích přes tuto organizaci už několikrát. A zároveň tam byl také poslanec ANO Stanislav Berkovec,“ přibližuje a pokračuje:

„Proto když jsem slyšel, že je tam průřez politickými stranami, a když exposlanec ČSSD – dnes starosta Vysokého Mýta, kterého znám léta, stejně jako Standu Berkovce, a je to velice slušný člověk – garantoval, že je tato organizace v pořádku, tak mi na tom skutečně nepřipadalo nic nestandardního.“

Okamura nic nenamítá ani proti svědectví poslance Šarapatky, že referendum na Krymu bylo formálně v pořádku a demokratické. „Nám se jednalo o to, aby nám podali férové poznatky. Řekli, že tam žádný vojenský nátlak nebyl, žádné ozbrojence neviděli. Je to jiný názor, než tady reprezentují mainstreamová média. Já jim věřím, že to tak je,“ dodává.

Krymská 'sebeobrana' obsadila dvě armádní základny. Údajně spolu s ruskými vojáky

Číst článek

Poslanec Šarapatka ho o své cestě na Krym informoval předem. Šéf Úsvitu prý neví nic o původu peněz na pozorovatelskou misi a ani to nechce dodatečně zjišťovat. „Já jsem se ptal, jestli je ta cesta financována nějakými teroristy, nějakými pračkami peněz a podobně, a bylo mi řečeno, že ne, že je to v pořádku,“ uzavírá Okamura.

Místopředseda sněmovny za TOP 09 Petr Gazdík nepovažuje Šarapatkovu cestu za šťastnou. Podle něj totiž poněkud poškodila jednotný postoj v otázce zahraniční politiky, který by měly sněmovna, vláda i prezidentská kancelář zastávat.

„Právě teď ve sněmovně probíhá debata o Ukrajině a velmi si vážím, byť jsem představitel opozice, stanoviska pana ministra zahraničí i vlády jako celku a plně se s ním ztotožňuji. Myslím, že tato cesta měla přesně opačný význam,“ vysvětluje. V tak citlivé záležitostí si podle Gazdíka poslanec nemůže dělat, co chce.

Jana Čermáková, Veronika Sedláčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme