Úsvit

Úsvit v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Demonstrace proti islamizaci v den státního svátku. V českých městech protestovalo několik set lidí

Na Svatováclavské demonstraci v Praze se podle odhadů policie sešlo ve středu zhruba 250 lidí. Protestovalo se na ní proti islamizaci Evropy. Další demonstrace pořádané politickým hnutí Úsvit a Blokem proti islamizaci se konaly v Plzni, Mostu a Ostravě. Nejvíc lidí se sešlo na mostecké demonstraci, podle odhadů jich bylo 400. Ve zbývajících městech přišlo do 100 protestujících. Řečníci například kritizovali vládní politiku nebo odmítali EU.

| ČTK |Zprávy z domova

Konvičkův Blok proti islámu vypověděl smlouvu s Úsvitem

Blok proti islámu (BPI) vypověděl smlouvu se sněmovní opoziční stranou Úsvit - Národní koalice, v níž se loni domluvily na společném postupu v krajských a senátních volbách. Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička na sociálních sítích uvedl, že Úsvit jednal neférově, neplnil své závazky a snažil se jen využít partnerství pro vlastní prospěch. Uzavření dohody označil za "zcela mylný politický krok", za který se členům svého hnutí omluvil.

|Věra Pfeifferová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Den sňatku Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským se může stát významným dnem

Poslance dnes čeká takzvané opoziční okénko. Po dohodě šéfů klubů budou mít na programu přednostně návrhy zákonů, které připravily ODS, TOP 09, KSČM a hnutí Úsvit. Třeba komunisté chtějí znovu prosadit placené první tři dny nemocenské, ODS pak zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Dostane se i na předlohu poslance Úsvitu Augustina Andrleho, který chce mezi významné dny zařadit 31. srpen, tedy datum sňatku Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským.

| ČTK, ČRo, msk |Zprávy z domova

Úsvit bude spolupracovat s Blokem proti islámu, půjdou společně do voleb

Opoziční strana Úsvit - Národní koalice ohlásila spolupráci s iniciativou Blok proti islámu, který se ostře vymezuje proti imigrantům a muslimům samotným. Sestavit chtějí společné kandidátky do krajských, senátních i sněmovních voleb. Novinářům to dnes řekli předseda Úsvitu Miroslav Lidinský a představitel bloku Martin Konvička, který má být takzvaným superlídrem formace.

|Helena Šulcová, Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

TOP 09, ODS a Úsvit chtějí vyslovit nedůvěru vládě. Kvůli biopalivům

Opoziční TOP 09, ODS a Úsvit chtějí vyslovit nedůvěru vládě. Navrhnou proto svolat mimořádnou schůzi sněmovny. I když na svržení Sobotkova kabinetu nemají potřebnou většinu 101 hlasů, chtějí vyvolat debatu o střetu zájmů, ve kterém je podle nich vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Trojice stran tak reaguje na včerejší hlasování o podpoře biopaliv.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Úsvit zrušil smlouvy na propagaci Okamury, jde řádově o miliony korun

Spory v opozičním hnutí Úsvit pokračují, obě strany sporu se vzájemně obviňují ze špatného hospodaření. Většina poslanců chce založit novou stranu. Předsedu hnutí Tomia Okamuru a bývalého šéfa poslanců Radima Fialu už vyloučili před týdnem z poslaneckého klubu. Vedení Úsvitu dnes oznámilo, že vypovědělo smlouvy na osobní propagaci Okamury. Jde řádově o miliony korun.

|Věra Pfeifferová, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Poslanecký klub Úsvitu vyloučil Okamuru a Fialu

Tomio Okamura a Radim Fiala už nejsou členy poslaneckého klubu hnutí Úsvit. Po zveřejnění kontrolní zprávy o hospodaření hnutí je jejich kolegové vyloučili. I když zpronevěru kontrola neprokázala, chyby se v účetnictví našly. Obě strany sporu se teď obviňují z toho, kdo zbytečně utrácel.

|Igor Maňour, Helena Šulcová, Jana Čermáková, Tereza Chlubná |Zprávy z domova

Členové Úsvitu odmítají slova o puči, s Okamurou chtějí dál spolupracovat

Poslanci hnutí Úsvit odmítají, že by ve straně provedli puč. Obvinil je z toho šéf hnutí Tomio Okamura poté, co se většina členů klubu přihlásila k plánu Marka Černocha vytvořit novou stranu. Ta by podle něj měla hájit národní zájmy a na rozdíl od současné praxe by taky měla mít možnost nabírat nové členy.

|Jana Čermáková, Simona Bartošová, Eliška Malínská, Vojtěch Man |Zprávy z domova

Alzheimerovu chorobu má ve světě asi 38 milionů lidí, problémem je i v Česku

O Alzheimerově chorobě se mluví jako o nemoci 21. století a podle odborníků představuje největší zdravotnickou hrozbu. Už teď trápí desítky milionů lidí po celém světě a v budoucnu to má být podle expertních odhadů ještě horší. Způsoby, jak by společnost mohla nejlépe nemoci čelit, chtějí probrat účastníci odborného semináře v Poslanecké sněmovně.